yandex
Błędy lekarzy podczas cesarskiego cięcia
Październik 12, 2017
Dziedziczenie roszczeń z tytułu błędów medycznych
Październik 20, 2017

W artykule Odszkodowanie dla pacjenta za nieprawidłowe wypisanie przez lekarza leku opisałam, jak wygląda odpowiedzialność lekarza za błąd popełniony przy wypisywaniu leku. Wskazałam w nim, że lekarz poniesie odpowiedzialność za wskazanie nieprawidłowego leku, w nieodpowiedniej dawce albo gdy nie poinformuje pacjenta o skutkach ubocznych.

Istnieje jednak wiele sytuacji, w których lekarz nie ponosi winy za szkody wyrządzone przez stosowanie leku. Warto się zastanowić kto odpowiada za szkodę, która jest bezpośrednio związana z przyjęciem określonego leku. W niniejszym artykule przedstawię zatem odpowiedzialność producenta leku, która jest oparta na zasadzie ryzyka.

Zasada ta oznacza, że producent leku ponosi ryzyko wprowadzenia leku do obrotu. Tym samym oferując lek szerszej grupie osób niejako z tego tylko powodu może odpowiadać za ewentualne szkody wywołane późniejszym stosowaniem leku. Aby stwierdzić odpowiedzialność producenta leku i uzyskać od niego odszkodowanie nie trzeba zatem wykazywać jego winy.

Producent może się uwolnić od odpowiedzialności tylko jeżeli wykaże, że: lek został wprowadzony wyłącznie do badań klinicznych w szpitalach, a nie do powszechnego obrotu – innymi słowami nie jest on dostępny w aptekach; w chwili wprowadzania leku do obrotu nie istniała wada, powodująca szkodę na osobie. Producent musi wykazać, że wada ta pojawiła się już po wprowadzeniu leku do obrotu. W ciągu ostatnich lat pojawia się jednak przekonanie, że producent leku powinien śledzić literaturę naukową, ekspertyzy, by podejmować kroki mające na celu usuwanie z obrotu szkodliwych leków. Tym samym nawet jeżeli w chwili wprowadzania leku producent nie miał danych o działaniach niepożądanych leku, a następnie pojawiły się informacje, że wprowadzony lek powoduje szkody u konkretnych użytkowników powinien podjąć kroki mające na celu ich ostrzeżenie.

Producent powinien informować o bieżących skutkach ubocznych, a nawet wycofać lek, jeżeli okaże się, że jego skutki negatywne przewyższają ewentualne korzyści płynące z jego stosowania.

Podsumowując, za skutki stosowania leków może odpowiadać lekarz, który je przepisuje, lecz tylko w określonych, zawinionych przez niego przypadkach. Odmiennie wygląda odpowiedzialność producenta i importera leków, którzy odpowiadają na zasadzie ryzyka od chwili wprowadzenia leku do obrotu powszechnego.

Adwokat Ewelina Miller

3 Komentarze

 1. Ewelina Świstek pisze:

  Szanowni Państwo,

  zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

  Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

  Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

 2. Humira pisze:

  Choruje na luszczycowe zapalenie stawów.Od 10 lat jestem w programie. Lek ,który otrzymałam bardzo mi pomaga. Od 4lat zaczęłam utykać na nogę ,tracić równowagę. Leżałam na neurologii. Rezonase dobre.. Straciłam dużo pieniędzy na lekarzy . I nikt nie wie co mi jest. Smutne to że dermatolodzy nic nie zrobili żeby zgłębić temat działań niepożądanych leku. W ulotce są właśnie moje dolegliwości ale ufałam lekarzom. Dopiero reumatolog zajmująca się też lekami biologicznymi uswiadomiła mi że to są efekty uboczne. Jestem inwalidką , mam żal do dermatologów. Kto ponosi za to odpowiedżialność. Lek nazywa się Humira

  • Michał Miller pisze:

   Szanowna Pani,

   najważniejszą rzeczą przed podjęciem decyzji odnośnie prowadzenia sprawy błędu medycznego jest uzyskanie ze szpitala pełnej dokumentacji medycznej.
   Po analizie Pani dokumentacji będziemy w stanie powiedzieć, czy w sprawie są podstawy do prowadzenia sprawy i gdzie najlepiej się zgłosić.
   Dokumentację można do nas przesłać mailem w formie skanu lub pocztą na adres kancelarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420