yandex
Świadczenia dla pasażera pojazdu uczestniczącego w wypadku z udziałem łosia, jelenia, sarny, dzika lub innego zwierzęcia leśnego
Styczeń 15, 2018
Nieprawidłowości w prowadzeniu ciąży kobiet z nadwagą
Luty 2, 2018


Błędy okołoporodowe dotyczą nie tylko sytuacji, w których dochodzi do porodu i w trakcie jego przebiegu lekarze popełniają błąd, lecz również wiążą się z problemami w trakcie prowadzenia ciąży.

Niniejszy artykuł dotyczy przypadku pacjentki, która zgłosiła się do lekarza z podejrzeniem, iż może być w ciąży zgłaszając jednocześnie ból brzucha. Lekarz po badaniu oraz wykonaniu USG stwierdził, że pacjentka jest w ciąży, ból nie powinien jej niepokoić, po czym zalecił jej zapisanie się do poradni, w której będzie prowadzona ciąża.

Pacjentka nadal odczuwała ból, dlatego też udała się po kilku dniach na prywatną wizytę do innego ginekologa. Lekarz wykonał wtedy USG, w którym okazało, że pacjentka jest w ciąży pozamacicznej umiejscowionej w jajowodzie. U pacjentki wystąpiło ponadto krwawienie z jajowodów stanowiące zagrożenie życia.

Stan ten stanowił niebezpieczeństwo dla życia pacjentki, dlatego konieczne było natychmiastowe zgłoszenie się do szpitala i usunięcie ciąży wraz z jajowodem. Lekarze wskazują pacjentce, iż może mieć trudności z ponownym zajściem w ciążę.

W sprawie doszło do zaniedbań lekarza, który pomimo wykonania USG nie rozpoznał ciąży pozamacicznej.  Badanie lekarza zostało przeprowadzone w sposób niestaranny, gdyż tydzień później ciąża jajowodowa została rozpoznana bez żadnych wątpliwości przez kolejnego lekarza. Co więcej płód był żywy, dlatego też lekarz tym bardziej powinien zauważyć jego położenie w trakcie badania USG. Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z zasadami działania z ponadprzeciętną starannością lekarz ma obowiązek stwierdzić położenie płodu, jeśli stwierdzi u pacjentki ciążę. Jeżeli ciąża nie jest widoczna na USG macicy, a jednocześnie pacjentka zgłasza bóle brzucha istnieje duże prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej, która musi zostać usunięta. Ciąża pozamaciczna rozpoznana odpowiednio wcześnie może być usunięta lekami. W ten sposób oszczędza się jajowody oraz zmniejsza ryzyko szkód w ciele kobiety.

Nierozpoznanie ciąży podczas pierwszej wizyty spowodowało, iż nie było możliwości jej usunięcia farmakologicznego, gdyż u poszkodowanej doszło do krwawienia, pęknięcia jajowodu i konieczne było przeprowadzenie operacji. Tym samym pacjentka została narażona na operację, ogromny stres połączony z obawą o życie, a następnie z obawą o zajście w ciążę.

Podsumowując, sprawy błędów okołoporodowych mogą dotyczyć każdego etapu ciąży, a nieprawidłowości z powodu błędów personelu medycznego, które u pacjentki spowodowały szkodę stanowią podstawę do przyznania z tego tytułu zadośćuczynienia.

Adwokat Ewelina Miller 

1 Komentarz

  1. Ewelina Świstek pisze:

    Szanowni Państwo,

    zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

    Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

    Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420