yandex
Lekarz nie wykrył ciąży pozamacicznej – błąd medyczny
Styczeń 22, 2018
Powikłanie procesu leczenia, a błąd medyczny
Luty 6, 2018

Wszystkie kobiety w ciąży powinny zostać otoczone staranną opieką lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Istnieją jednak wskazania do tego, by grupę ciężarnych z otyłością objąć w sposób szczególnie staranny nadzorem lekarza. Niedopełnienie obowiązków przez lekarzy może nieść za sobą niebezpieczeństwo dla pacjentki.

Otyłość u ciężarnych jest czynnikiem ryzyka wystąpienia takich powikłań jak: poronienie, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie indukowane ciąża i stan przedrzucawkowy, powikłania zakrzepowo-zatorowe, makrosomia płodu, porody operacyjne, krwotok okołoporodowy, obumarcie wewnątrzmaciczne płodu (w drugiej połowie ciąży), wady wrodzone, zwiększona zachorowalność i umieralność noworodków.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wskazało standardy opieki położniczej nad otyłą ciężarną. Możemy wyróżnić 3 rodzaje otyłości:

  • I stopnia – BMI 30,00-34,9;
  • II stopnia BMI – 35-39,9;
 • III stopnia – BMI równe lub powyżej 40.

Z powodu wskazanych zagrożeń zaleca się, by ciężarne z otyłością II stopnia rodziły w ośrodkach referencyjności II lub III stopnia, a ciężarne z otyłością III stopnia w ośrodkach referencyjności III stopnia.

W standardach wskazano, iż obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę pacjentki otyłej jest wykonanie dodatkowych badań takich jak glikemii na czczo, TSH, oceny profilu lipidowego, wydolności układu krążenia. Wszystkie ciężarne z otyłością w czasie pierwszej wizyty w ciąży powinny mieć również wykonany test obciążenia 75g glukozy po uprzedniej kontroli glikemii na czczo.

Przed podjęciem decyzji o sposobie rozwiązania, ze względu na podwyższone ryzyko dystocji barkowej, należy dążyć do precyzyjnej oceny masy płodu w USG. Zaleca się wykonanie dodatkowego – przedporodowego badania USG celem oceny biometrii płodu i prawidłowej kwalifikacji ciężarnej do drogi porodu.

Duża szacowana masa płodu, znaczna dysproporcja między obwodem główki płodu brzuszka w przedporodowym USG mogą stanowić czynnik prognostyczny dla wystąpienia dystocji barkowej, a konsekwencji urazów okołoporodowych i należy wtedy zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rozważyć ukończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego.

Podsumowując, ciąża pacjentki z otyłością jest szczególnie zagrożona powikłaniami, dlatego tez konieczna jest szczególna opieka nad pacjentką w trakcie ciąży, porodu i połogu. Należy pamiętać, że niezachowanie standardów przez lekarza może świadczyć o popełnieniu przez niego błędu medycznego.

Adwokat Ewelina Miller

1 Komentarz

 1. Ewelina Świstek pisze:

  Szanowni Państwo,

  zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

  Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

  Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420