yandex

Błąd medyczny, a niepowodzenie lekarskie

Błąd terapeutyczny jako rodzaj błędu medycznego
Marzec 23, 2016
Co zrobić, aby udowodnić, że doszło do błędu medycznego
Marzec 24, 2016

W poprzednich artykułach: Błąd terapeutyczny jako rodzaj błędu medycznego oraz Błąd diagnostyczny jako rodzaj błędu medycznego opisałam błędy medyczne, za które lekarz powinien ponieść odpowiedzialność. Bardzo często zdarza się jednak, iż pomimo tego, że leczenie się nie powiodło lekarz nie poniesie żadnej odpowiedzialności. Dzieje się tak dlatego, iż mamy do czynienia z tzw. niepowodzeniem lekarskim, za które lekarz nie odpowiada.

Pojawia się pytanie jak rozpoznać czy mamy do czynienia z błędem medycznym, czy z niepowodzeniem lekarskim. Niepowodzenie ogólnie rzecz biorąc polega na tym, że wystąpił negatywny efekt leczenia, choć doszło do prawidłowego rozpoznania choroby, zastosowano właściwe leczenie oraz otoczono pacjenta staranną opieką.

Warto zastanowić się dlaczego zazwyczaj dochodzi do niepowodzenia. Najczęstsze przyczyny to rodzaj choroby, jej przebieg, dostęp do leczenia, zbyt późne zgłoszenie się do lekarza, czy też nieprzestrzeganie zaleceń przez pacjenta.

Przykładowo można wskazać sytuację osoby, u której doszło do zawału mięśnia sercowego. Lekarz zalecił zmianę trybu życia, pozbycie się nadwagi, rzucenie palenia, większą aktywność fizyczną. Tymczasem pacjent nie zmienił swoich nawyków, nie zastosował się do żadnego z zaleceń lekarza. W takiej sytuacji nie możemy mówić o odpowiedzialności lekarza za błąd, jeżeli pacjent zmarł. Lekarz nie naruszył reguł sztuki lekarskiej, działał z należytą starannością wskazując w zaleceniach nowy tryb życia pacjenta. 

Z praktyki wynika, że najczęściej z niepowodzeniem mamy do czynienia w tzw. chorobach piorunujących, rozwijających się bardzo szybko, czy też w takich, które nie dają żadnych objawów. Najbardziej widocznym przykładem są choroby nowotworowe, które przez wiele lat mogą się rozwijać bez żadnych objawów, po czym następuję gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, a nierzadko śmierć pacjenta. Są to choroby, wobec których medycyna mimo ogromnego rozwoju jest wciąż bezsilna. Zawsze należy się liczyć z tym, iż proces leczenia może się nie powieść z przyczyn, na które lekarz nie ma żadnego wpływu.

Podsumowując, główna różnica pomiędzy błędem, a niepowodzeniem lekarskim polega na tym, iż niepowodzenie wynika z nieuchronności procesów chorobowych, a nie z winy lekarza. Niepowodzenie należy do tzw. ryzyka zawodowego lekarzy. Tymczasem o błędzie mówimy wtedy, gdy lekarz zaniedbał dokonania pewnych czynności, nie zachował należytej staranności na skutek czego wystąpiły ujemne skutki zdrowotne u pacjenta bądź też doszło do jego śmierci. Innymi słowy przy niepowodzeniu lekarz nie mógł nic zrobić, natomiast jeśli dopuścił się błędu medycznego mógł postąpić w inny sposób, który mógłby uchronić pacjenta  przed pogorszeniem się jego stanu zdrowia lub przed śmiercią.

Adwokat Ewelina Miller

          

3 Komentarze

 1. Michał Miller pisze:

  Szanowni Państwo,

  zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

  Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

  Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

 2. Warszawianka pisze:

  Biegli sądowi bardzo często wykorzystują termin niepowodzenia medycznego po to aby zrzucić odpowiedzialność szpitala. Jestem osoba u której doszło do popełnienia błędu technicznego e czasie operacji ortopedycznej tzn. W wyniku rekonstrukcji ACL ( więzadło krzyżowe przednie) została mi złe wprowadzona śruba interferencyjne w kości udowej – w obu stawach kolanowych w wyniku czego więzadła sie nie przyjęły, dodatkowo byłam narażona na 14 operacji naprawczych. Biegli z PZU (ubezpieczyciel szpitala) stwierdzili na podstawie zdjeć rtg wykonanych w 3 dobie po zabiegu oraz całej dokumentacji, ze doszło do popełnienia błędu medycznego – błędu technicznego. Biegli sądowi są innego zdania tzn ze doszło do niepowodzenia medycznego. Byłam bardzo zdyscyplinowanym pacjentem rehabilitacje przechodziłam w szpitalu gdzie byłam pierwotnie operowana, robiłam wszystko według zaleceń lekarza. Dlatego wydaje mi sie, ze pojęcie niepowodzenie medyczne ze względu na swoje szerokie pojęcie jest bardzo wykorzystywane przez biegłych do ochrony swoich kolegów. Gdyby był jasny i wyraźny katalog co możemy podpiąć pod niepowodzenie medyczne nie było by takich sytuacji.

  • Ewelina Miller pisze:

   Dzień dobry,
   zgadzamy się, że biegli mają różne podejścia, część z nich sumiennie podchodzi do wydawania opinii, a część rzeczywiście woli nie zauważać błędów kolegów. Niestety w przypadku niepowodzeń medycznych ciężko byłoby sporządzić stały katalog. Błędy medyczne są bowiem na tyle skomplikowane, że schematy i katalogi zazwyczaj się tutaj nie sprawdzają.

   Odnosząc się do Pani sprawy na pewno można zgłaszać swoje uwagi do opinii biegłego i walczyć o wykazanie błędu medycznego, skoro ma Pani już opinię z PZU w tym zakresie.Pozdrawiamy i życzymy wytrwałości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420