Strona główna » Aquafilling

Aquafilling

Aquafilling

W obecnych czasach panuje przekonanie, że wygląd ma bardzo duże znaczenie. Ze wszystkich stron jesteśmy atakowani wizerunkiem pięknych, zgrabnych i uśmiechniętych modelek, influencerek czy celebrytek. Wiele kobiet marzy o tym by wyglądać tak jak one i usilnie dąży do osiągnięcia tego celu.

Z tych względów Aquafilling Bodyline,  czyli metoda powiększenia biustu bez konieczności poddawania się operacji plastycznej w bardzo krótkim czasie uzyskał wielką popularność, jednak teraz jeszcze szybciej ją traci.

W artykule opiszę:

 • Co to jest i na czym polega Aquafilling Bodyline;
 • Jakie mogą wystąpić powikłania po zabiegu powiększenia biustu metodą Aquafilling;
 • Jakie są opinie na temat metody Aquafilling;
 • Jak uzyskać odszkodowanie za negatywne skutki zabiegu powiększenia biustu metodą Aquafilling.

 

Aquafilling Bodyline

 

Aquafilling to jedna z metod powiększania piersi przy użyciu żelu nazywanego Aquafilling Bodyline lub Los Delines. W założeniu miał być środkiem niewymagającym poddawania się narkozie, niepozostawiającym blizn, skutecznym, bez konieczności długotrwałej rekonwalescencji. Zgodnie z zapewnieniami producenta preparat miał się składać w 98 % z soli fizjologicznej i 2 % poliamidu i być bezpiecznym dla pacjentek. Po kilku latach okazało się jednak, że żel powoduje wiele powikłań niebezpiecznych dla zdrowia i życia pacjentek.

W operacjach chirurgii plastycznej w Polsce były wykorzystywane preparaty takie jakie Aquafilling Bodyline oraz Los Deline – w praktyce są to te same produkty, lecz zarejstrowane pod inną nazwą. Składnikiem żelu jest poliakrylamid, który był wielokrotnie wycofywany z użycia u ludzi, po czym ponownie rejestrowany pod inną nazwą. Żel zgodnie z informacjami producenta miał się samoczynnie wchłaniać oraz wydalać z organizmu po upływie ok. 5 lat.

W praktyce okazało się, że usunięcie żelu wcale nie jest takie proste. U pacjentek, u których pojawiły się powikłania choćby w postaci silnego stanu zapalnego konieczne było przeprowadzenie nawet kilkunastu operacji, a mimo to żelu i tak nie udało się usunąć.

 

Powiększanie biustu metodą Aquafilling

 

Popularność metody Aquafilling była spowodowana tym, że przedstawiano ją jako środek bezpieczny, nieinwazyjny oraz skuteczny. Powiększanie biustu, modelowanie łydek, ramion, brzucha – wszystkie te zabiegi były rzeczywiście mało inwazyjne bez konieczności poddawania się operacji. Za pomocą igły albo kaniuli wprowadzano żel pod skórę, nie było konieczności poddawania się narkozie, a jedynie dochodziło do miejscowego znieczulenia.

Sposób wykonywania zabiegu sprawiał, że chętnych nie brakowało dopóty, dopóki nie pojawiły się informacje o skutkach niepożądanych i o gehennie, jaką przeżywa część pacjentek po wstrzyknięciu żelu.

 

Aquafilling – Powikłania

 

W mediach cały czas pojawiają się nowe przypadki i historie kobiet, które poddały się operacji chirurgicznej z użyciem Aquafilling Bodyline. Pacjentkom przekazywano, iż żel jest w pełni bezpieczny i usuwany samoistnie z organizmu po upływie 5 lat. Tymczasem hydrożel Aquafilling w wielu krajach takich jak Stany Zjednoczone Ameryki czy w krajach azjatyckich został uznany za szkodliwy i niedopuszczony do obrotu.  Niepożądane efekty zabiegu pojawiały się nawet po kilku latach, a preparatu nie można się w całości pozbyć z ciała nawet po kilkunastu operacjach.

W Polsce po wielu zgłoszeniach pacjentek zmagających się z następstwami wstrzyknięcia żelu Aquafilling, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w dniu 27 stycznia 2020 r. wydał decyzję o wycofaniu z obrotu preparatu.

Powodem takiej decyzji są częste powikłania stanowiące zagrożenie życia i zdrowia pacjentek.

Przykładowo pacjentki najczęściej zgłaszały powikłania w postaci:

 • stanu zapalnego,
 • powstawania przetok i ran ropnych niereagujących na leczenie,
 • deformacji i bólu piersi;
 • pęknięcia piersi;
 • stanu zapalnego skutkującego koniecznością przeprowadzenia mastektomii;
 • migracji żelu w okolice jamy brzusznej wraz z deformacją jamy brzusznej;
 • podejrzenia chłoniaka BIA-ALCL;
 • zmian martwiczych piersi.

Czeska firma Biotrh, która jest producentem żelu w oficjalnych oświadczeniach odmawia przyjęcia odpowiedzialności oraz wypłaty odszkodowania za negatywne skutki stosowania żelu Aquafilling twierdząc, iż powikłania pojawiają się wskutek nieprzestrzegania procedur przez lekarzy albo wskutek niestosowania się pacjentek do zaleceń.

 

Aquafilling – Opinie

 

Wśród większości chirurgów plastycznych oraz chirurgów istnieje od lat przekonanie, iż żel Aquafilling szkodzi, dlatego też specjaliści z zakresu chirurgii plastycznej nie przeprowadzali takich zabiegów u swoich pacjentów. Jeden z chirurgów plastycznych wprost przyznał w mediach, iż wstrzykiwanie w piersi czegokolwiek innego niż tłuszcz własny stanowi duże zagrożenie dla zdrowia pacjenta.

Pojawia się w takim razie pytanie kto wstrzykiwał setkom albo tysiącom pacjentkom żel. Okazało się, że zabiegów takich podejmowali się lekarze innych specjalizacji, w tym nawet dentyści.

Każdy przypadek należy badać indywidulanie, lecz co do zasady lekarz powinien działać zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Oznacza to, że nie powinien stosować produktów, które nie zdobyły uznania w środowisku medycznym oraz mogą skutkować zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego. W praktyce lekarze nie powinni zatem w ogóle stosować takiego produktu jak Aquafilling Bodyline. Jednak ze względu na znaczną popularność tej metody powiększania piersi oraz możliwość szybkiego zarobku wielu lekarzy czy gabinetów medycyny estetycznej mimo znanych wątpliwości, co do bezpieczeństwa zabiegów Aquafilling zdecydowało się na oferowanie i przeprowadzenie zabiegów powiększania piersi metodą Aquafilling.

 

Aquafilling – Odszkodowanie

 

W przypadku, gdy po użyciu produktu Aquafilling Bodyline, Aquafilling Faceline czy Los Deline pojawiły się powikłania, nawet kilka lat po zabiegu pacjent ma prawo do starania się o zadośćuczynienie oraz odszkodowanie.

Zadośćuczynienie powinno stanowić pełną rekompensatę za doznaną krzywdę. Powinno uwzględniać m.in.:

 • ból związany z powikłaniami po wstrzyknięciu żelu,
 • konieczność przeprowadzania jednej, a nawet kilku albo kilkunastu operacji usunięcia żelu,
 • konieczność dodatkowego leczenia czy poddawania się badaniom,
 • negatywne zmiany w codziennym funkcjonowaniu, jakie wystąpiły z powodu powikłań, przykładowo brak możliwości wykonywania pracy.

Wysokość zadośćuczynienia jest zależna od wielu czynników, lecz im poważniejsze negatywne następstwa zabiegu tym kwota zadośćuczynienia powinna być wyższa.

Odszkodowanie obejmuje zwrot wydatków jakie ponosi pacjentka z powodu powikłań po wszczepieniu aquafillingu. Co prawda leczenie powikłań powinno się odbywać w ramach NFZ, jednak pacjentka może ponosić koszty wizyt prywatnych, leków, zakupu niezbędnych materiałów opatrunkowych itp.

Pacjent ma także prawo do świadczeń udzielanych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną oraz po wyrażeniu świadomej zgody na zabieg. Pacjentki korzystające z metody Aquafilling otrzymywały informację o tym, że produkt jest bezpieczny i nie miały świadomości jakie konsekwencje mogą je spotkać po zabiegu. Naruszenie prawa do świadomej zgody również może stanowić dodatkową podstawę do uzyskania zadośćuczynienia z tytułu naruszenia praw pacjenta.

 

Jeżeli mają Państwo pytania związane z treścią artykułu lub znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji, serdecznie zapraszam do kontaktu:

Adwokat Ewelina Miller

Artykuł został sprawdzony w 2023 roku i zostały naniesione odpowiednie poprawki. Dbamy o to, byś czytając treści - czytał tylko aktualne informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*