Strona główna » Błąd medyczny, a zapalenie martwicze trzustki

Błąd medyczny, a zapalenie martwicze trzustki

W niniejszym artykule opiszę przypadek pacjentki, która po 4 dniach pobytu w szpitalu zmarła wskutek zapalenia martwiczego trzustki. Zdaniem najbliższych zmarłej personel medyczny dopuścił się wielu zaniedbań. Sprawa jest w toku.

Pacjentkę przyjęto z powodu bólu brzucha i wymiotów. Rozpoznano zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Dzień po przyjęciu pacjentki wykonano TK jamy brzusznej. Podczas badania rozpoznano rozległe zmiany martwicze w obrębie trzustki. Badania laboratoryjne potwierdziły wysokie parametry enzymów trzustkowych. Jednocześnie USG wskazywało na gazy w jelitach.

Co istotne u pacjentki dwa dni po przyjęciu do szpitala wykonano badanie białka ostrej fazy – CRP wynoszące 395,2. Podczas przyjęcia wskaźnik ten wynosił 2.

Personel medyczny stosował leczenie zachowawcze, podawano kolejne kroplówki pomimo problemów z wydalaniem moczu.

Warto wiedzieć, że martwicze zapalenie trzustki jest wskazaniem do hospitalizacji. W leczeniu stosuje się specjalną dietę, uzupełnia elektrolity oraz podaje antybiotyki i leki przeciwbólowe. Konieczna może stać się operacja trzustki polegająca na usuwaniu martwych fragmentów organu.  Co istotne w przypadku martwiczego zapalenia trzustki znaczenie ma szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Błędem lekarskim było opóźnienie w wykonywaniu badań. Ponadto u chorych w przypadku, gdy obok OZT występuje ostre zapalenie dróg żółciowych należy w ciągu 24 godzin od przyjęcia wykonać ECPW ze sfinteromią, które jest dokładniejsze od USG. U pacjentki w opisywanym przypadku nie wykonano tego badania, co mogło mieć wpływ na proces leczenia.

Podsumowując, w przypadku martwiczego zapalenia trzustki bardzo ważne jest szybkie podjęcie kroków mających na celu nawadnianie pacjenta oraz rozszerzonej diagnostyki. Pacjent powinien mieć monitorowane funkcje życiowe, dlatego konieczny jest stały nadzór nad pacjentem, najlepiej na Oddziale Intensywnej Terapii. Pamiętać należy, że błąd medyczny to nie tylko zaniechanie wykonania określonych badań czy podjęcia określonych kroków, ale również opóźnienie w ich podjęciu, mające negatywny wpływ na stan zdrowia pacjentki. Sądy niejednokrotnie uznają, iż opóźnienie badania można traktować jako błąd medyczny, jeśli opóźnienie miało wpływ na proces leczenia. Co istotne sądy stwierdzają, iż do błędu medycznego doszło nawet jeśli wykonanie określonych badań mogłoby dać szansę na wyleczenie, lecz nie ma pewności, że udałoby się osiągnąć sukces.

Jeżeli mają Państwo pytania związane z treścią artykułu lub znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji, serdecznie zapraszam do kontaktu:

Adwokat Ewelina Miller

1 komentarz do “Błąd medyczny, a zapalenie martwicze trzustki”

  1. Szanowni Państwo,

    zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

    Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

    Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*