Błąd medyczny w przychodni

Przykłady Błędów Medycznych

Częstym tematem poruszanym na naszym blogu są błędy okołoporodowe z uwagi na ich częste występowanie. Zazwyczaj mówimy o nich w kategoriach błędów w trakcie porodu albo tuż przed nim. Często jednak błąd medyczny skutkujący utratą ciąży, urodzeniem niepełnosprawnego dziecka albo śmiercią noworodka pojawia się na etapie prowadzenia ciąży i niekoniecznie ma miejsce w szpitalu.

Do błędu medycznego może dojść zarówno w przychodni, z której korzystały wszystkie znajome jak i w prywatnym gabinecie.

Pamiętajmy, że zgodne ze sztuką medyczną prowadzenie ciąży będzie wyglądać inaczej w przypadku, gdy mamy do czynienia z prawidłowo rozwijającą się ciążą fizjologiczną, a inaczej, gdy jesteśmy w tzw. ciąży patologicznej. Tym samym badania wykonywane u jednej kobiety mogą spełniać standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a te same badania wykonywane choćby u kobiety z rozpoznaną cukrzycą ciążową, lub z plamieniami okażą się niewystarczające.

Poniżej wskażę kilka przykładów błędów medycznych w trakcie prowadzenia ciąży. Są to tylko wybrane sytuacje, trzeba bowiem pamiętać, że każda czynność personelu medycznego niezgodna z zasadami sztuki i wiedzy medycznej może stanowić błąd medyczny pod warunkiem, że negatywnie wpłynęła na stan ciąży.

Przykład I. Pacjentka zgłaszała lekarzowi ginekologowi ból podczas oddawania moczu od początku ciąży, posiew wykonano dopiero tuż przed porodem, w efekcie wykryto E.Coli, dziecko urodziło się w bezwodziu, jest niepełnosprawne. Błędem lekarza było zaniechanie przeprowadzenia badań moczu i posiewów oraz niewdrożenie antybiotykoterapii co miało wpływ na stan dziecka.

Przykład II. Poszkodowana podczas ciąży zgłaszała plamienia, lekarz nie skierował jej do szpitala pomimo otyłości i problemów z nadciśnieniem. Dziecko urodziło się martwe. Lekarz mając do czynienia z ciążą patologiczną nie dopełnił należytej staranności, nie przekazał pacjentki do specjalistycznego ośrodka, co stanowi błąd medyczny.

Przykład III. Poszkodowana w trakcie ciąży miała wykonane tylko jedno badanie USG. W 38 tygodniu ciąży pacjentka trafiła do szpitala z bólem w nadbrzuszu. Okazało się, że dziecko jest martwe. Nieprawidłowe prowadzenie ciąży, niewykonywanie podstawowych badań typu USG stanowiło błąd medyczny skutkujący brakiem możliwości uratowania dziecka, która istniałaby, gdyby odpowiednio wcześnie wykryto nieprawidłowości w rozwoju ciąży.

Podsumowując, błąd medyczny to nie tylko błąd w trakcie porodu w szpitalu, ale też błąd w trakcie prowadzenia ciąży zarówno w przychodni jak i w prywatnym gabinecie lekarskim. Warto o tym pamiętać, jeżeli mamy podejrzenia czy ciąża była prawidłowo prowadzona i czy stan dziecka nie jest spowodowany właśnie tymi zaniedbaniami.

TAGI
#
AUTOR ARTYKUŁU

Ewelina Miller

Jestem adwokatem, członkiem dwóch sekcji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie: Sekcji Prawa Medycznego i Farmaceutycznego oraz Prawa Odszkodowawczego. Wybór wiodącej specjalizacji - spraw z zakresu prawa medycznego był naturalną konsekwencją wieloletniego zainteresowania medycyną. Występuję przed sądami, wojewódzkimi komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, sądami lekarskimi, prokuraturami i wszędzie tam, gdzie mogę udowodnić, że doszło do błędu medycznego. Pomiędzy rozprawami, przesłuchaniami, spotkaniami z klientami, pisaniem pism i zajmowaniem się rozwojem Kancelarii staram się znaleźć czas na pisanie bloga, w którym przybliżam tematykę błędów medycznych. W wolnym czasie uwielbiam podróżować, próbować nowych potraw, czytać i uczyć się języka hiszpańskiego.

Blog

Aktualności

blog images
Odszkodowanie po wypadku samochodowym jako pasażer

Powszechną wiedzą jest, że odszkodowanie po wypadku samochodowym wypłacane jest na rzecz osób poszkodowanych z polisy OC pojazdu, który s [...]

Czytaj więcej
blog images
Rzecznik Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta jest organem administracji rządowej, który został powołany w celu dbania o przestrzeganie Praw Pacjenta oraz udzie [...]

Czytaj więcej
blog images
Prawa Pacjenta

Każdemu pacjentowi podejmującemu leczenie w Polsce przysługuje szereg praw, których przestrzeganie jest ustawowym obowiązkiem wszystkich [...]

Czytaj więcej