Strona główna » Po operacji w ciele pacjenta zaszyto narzędzia chirurgiczne, czy można uzyskać odszkodowanie?

Po operacji w ciele pacjenta zaszyto narzędzia chirurgiczne, czy można uzyskać odszkodowanie?

zaszycie narzędzia chirurgicznego

Pozostawienie ciał obcych w organizmie pacjenta zdarza się bardzo często. Najczęściej w ciele osoby operowanej pozostawia się chusty operacyjne, tampony, zwitki gazy, czasami są to narzędzia chirurgiczne takie jak igły czy też klamry. Pojawia się pytanie czy pozostawienie jakiegokolwiek ciała obcego w organizmie pacjenta jest błędem medycznym?

Obecnie przeważa pogląd, iż nie jest to błąd medyczny, a jedynie niedbalstwo. Zasadą jest, iż pozostawienie ciał obcych jest niedbalstwem, za które odpowiada lekarz (szpital), który powinien naprawić wyrządzoną pacjentowi szkodę. To lekarz musi wykazać, iż w konkretnym przypadku nie doszło do niedbalstwa mimo zaszycia ciała obcego w organizmie pacjenta.

Pamiętajmy zatem, iż w praktyce za niedbalstwo lekarz również odpowiada, dlatego można się starać o zapłatę odszkodowania oraz zadośćuczynienia.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 lutego 1967 r. w sprawie o sygn. I CR 435/66 wyraził pogląd, iż ,,pozostawienie po operacji w zeszytej ranie środków opatrunkowych nie może być traktowane jako błąd sztuki lekarskiej. Zaniedbanie takie należy ocenić jako niedopełnienie ze strony ordynatora i lekarza dokonującego operacji zachowania należytej staranności przy wykonywaniu swoich funkcji” W przypadku gazików, tamponów, czy też kompresów można usprawiedliwić ich pozostawienie nagłością operacji, przyspieszonym tempie zabiegu, wyjątkowo trudnych warunkach operacyjnych z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia. Natomiast w przypadku narzędzi chirurgicznych nie można dokonać takiego usprawiedliwienia, gdyż narzędzia powinny być bardzo dokładnie liczone zarówno przed rozpoczęciem zabiegu jak i po jego zakończeniu.

Sąd Najwyższy w wyroku z 9 grudnia 1970 r.( II CR 556/70) stwierdził, iż „nie można aprobować poglądu, iż ryzyko na które godzi się lub może się godzić pacjent, poddając się operacji, obejmuje także pozostawienie w polu operacyjnym instrumentów operacyjnych, serwet operacyjnych lub w ogóle jakichkolwiek przedmiotów.

Podsumowując, pozostawienie ciał obcych w organizmie pacjenta jest niedbalstwem lekarza przeprowadzającego operację, za które ponosi on odpowiedzialność. Pacjent może się starć w takim przypadku o zasądzenie na jego rzecz zadośćuczynienia m.in. za cierpienia fizyczne, psychiczne czy też życie w ciągłym stresie, konieczność przeprowadzenia ponownej operacji itp.  Wyłączenie odpowiedzialności lekarza może wystąpić tylko wtedy, gdy udowodni on, że nie doszło do niedbalstwa, a pozostawienie ciał obcych było spowodowane nagłością operacji, stanem chorego, czy też tempem zabiegu wobec niebezpieczeństwa dla życia chorego.

Jeżeli mają Państwo pytania związane z treścią artykułu lub znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji serdecznie zapraszam do kontaktu:

Adwokat Ewelina Miller

Artykuł został sprawdzony w 2023 roku i zostały naniesione odpowiednie poprawki. Dbamy o to, byś czytając treści - czytał tylko aktualne informacje

2 komentarze do “Po operacji w ciele pacjenta zaszyto narzędzia chirurgiczne, czy można uzyskać odszkodowanie?”

  1. Szanowni Państwo,

    zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

    Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

    Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

  2. Witam operacje miałam w 2010 roku,l5 L4 rozlanie przepukliny.Od tamtej pory mam problem z poruszaniem się i samodzielnym niekiedy ubieraniem czy higiena, Kilkakrotnie robione było prześwietlenie i rezonans na jednym znak zapytania czy narzędzia chirurgiczne?,w tym miesiącu znów wylądowałam w szpitalu bo nie mogłam się poruszyć zrobiono prześwietlenie i opis że mam pozostawione klamry metalowe co w wypisie po operacji nie było mowy o tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*