Strona główna » Przesłuchania świadków

Przesłuchania świadków

Przesłuchania świadków

Dzisiejszy artykuł poświęcę prowadzeniu postępowania karnego w sprawie o błąd medyczny, a dokładniej przesłuchaniu świadków w trakcie tego postępowania i konieczności aktywnego uczestniczenia w postępowaniu karnym.

Po złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa prokurator prowadzi śledztwo, w trakcie którego są zbierane i analizowane dowody. Ważnym elementem są przesłuchania świadków – głównie lekarzy. Po zakończeniu postępowania przygotowawczego prokurator kieruje akt oskarżenia do sądu albo wydaje postanowienie o umorzeniu śledztwa.

Jeżeli decydujemy się na prowadzenie postępowania karnego konieczne jest jak już wspomniałam aktywne uczestnictwo w prowadzonych czynnościach, w tym w przesłuchaniach. Dlaczego? Dla własnego dobra. Poniżej wskażę kilka przykładowych zalet uczestnictwa.

  • W dużym uproszczeniu: nieobecni głosu nie mają. Uczestnicząc w przesłuchaniach możemy zadawać pytania przesłuchiwanym lekarzom pomagając w ten sposób prokuratorom w ustaleniu okoliczności zdarzenia. Zadawanie pytań wraz z prokuratorem jest też idealnym sposobem na uzyskanie wytłumaczenia trapiących nas wątpliwości.
  • Możliwość składania kolejnych wniosków dowodowych. Podczas zeznań lekarzy zazwyczaj pojawiają się nowe kwestie wymagające wyjaśnienia – może się okazać, że w trakcie przesłuchań dowiemy się o kolejnym świadku, który może coś wnieść do sprawy albo uświadomimy sobie, że należy zwrócić się do Powiatowego Inspektora Sanitarnego z prośbą o przekazanie danych dotyczących zgłoszonych zakażeń z danego szpitala. Uczestnicząc aktywnie możemy sprawnie reagować.
  • Wpływ na treść protokołu. Po przesłuchaniu protokół czyta lekarz, a następnie pełnomocnik pokrzywdzonego. Oznacza to, że w sytuacji, gdy nie uwzględniono w protokole istotnych zagadnień poruszonych w trakcie przesłuchania albo są w nim błędy mamy możliwość zwrócenia na nie uwagi prokuratorowi, który następnie poprawia protokół. Nie uczestnicząc w przesłuchaniach nie mamy takiej możliwości.
  • Poprawienie sprawności postępowania. Aktywne uczestnictwo w postępowaniu i współpraca z prokuratorem pomaga nam w szybszym zakończeniu śledztwa. Wiemy o kolejnych podejmowanych czynnościach, a jednocześnie możemy sugerować czy wnioskować o podjęcie przez prokuratora kolejnych czynności dowodowych. Zapobiegamy w ten sposób biernemu oczekiwaniu na decyzję prokuratora i skarżeniu jego decyzji, co wpływa na efektywność postępowania.

Podsumowując, w sytuacji, gdy zdecydujemy się na prowadzenie sprawy błędu medycznego na drodze karnej powinniśmy aktywnie w nim uczestniczyć. Tylko w ten sposób możemy uzyskać wpływ na podejmowane przez prokuratora czynności i decyzje, jednocześnie pomagając w wyjaśnieniu trapiących nas wątpliwości.

Jeżeli mają Państwo pytania związane z treścią artykułu lub znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji, serdecznie zapraszam do kontaktu:

Adwokat Ewelina Miller

1 komentarz do “Przesłuchania świadków”

 1. Szanowni Państwo,

  zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

  Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

  Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*