Stan przedrzucawkowy w ciąży, a błąd medyczny

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo – ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych wskazuje na szczególne postępowanie wobec ciężarnych z podwyższonym ciśnieniem.

Zgodnie z rozporządzeniem nadciśnienie dzielimy na:

  • nadciśnienie tętnicze ciążowe;
  • nadciśnienie tętnicze przewlekłe;
 • stan przedrzucawkowy.

Stan przedrzucawkowy stanowi podstawę do natychmiastowego zakończenia ciąży przed 37 tygodniem ciąży oraz do hospitalizacji.

Objawami stanu przedrzucawkowego są m.in.:

  • Wzrost ciśnienia krwi do 140 mmHG ciśnienia skurczowego oraz 90 mmHg ciśnienia rozkurczowego lub powyżej i obecność białkomoczu 300 mg na dobę lub więcej, które występują po 20 tygodniu ciąży.
 • Wzrost ciśnienia krwi do 140 mmHG ciśnienia skurczowego oraz 90 mmHg ciśnienia rozkurczowego lub powyżej po 20 tygodniu ciąży przy jednoczesnym stwierdzeniu wystąpienia po raz pierwszy niewydolności nerek lub wątroby.

Przedstawię to na przykładzie. Zdrowa kobieta w ciąży, bez obciążeń w 27 tygodniu ciąży zgłosiła się na badanie do ginekologa. Ciśnienie wskazywało 165/110, a po upływie godziny 135/80. Jednocześnie występował białkomocz. Lekarz, stwierdzając, że tętno płodu jest słyszalne wydał zalecenia mierzenia ciśnienia 4 razy dziennie, konsultację nefrologa oraz wykonanie morfologii i USG nerek. Zalecono jednocześnie zgłoszenie się do szpitala w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

Następnego dnia rano pacjentka zgłosiła się do szpitala z uwagi na bardzo złe samopoczucie. Rozpoznano ciążę obumarłą.

W sprawie doszło do błędu medycznego, gdyż w dniu wizyty u ginekologa istniał stan przedrzucawkowy, skutkujący koniecznością hospitalizacji. Lekarz mimo to zalecił ciężarnej udanie się do domu co stanowiło naruszenie standardów opieki ginekologiczno – położniczej i jednoczesne zagrożenie zdrowia i życia zarówno pacjentki jak i dziecka.

Podsumowując, standardy opieki ginekologicznej są swoistymi wskazówkami dla lekarzy i położnych, których przestrzeganie powinno pomóc w szczęśliwym rozwiązaniu ciąży. Jest to minimum, które każdy lekarz powinien stosować. Standardy wskazują na konieczność szczególnej opieki nad ciężarna, u której występuje nadciśnienie oraz stan przedrzucawkowy.  Stanowi on zagrożenie dla życia kobiety jak i dziecka, dlatego konieczne jest szybkie zapewnienie pomocy personelu medycznego. Brak skierowania pacjentki do szpitala oraz postępowanie niezgodne ze standardami mogą stanowić błąd medyczny, z tytułu którego pacjentce należy się stosowne zadośćuczynienie.

Adwokat Ewelina Miller

One Reply to “Stan przedrzucawkowy w ciąży, a błąd medyczny”

 1. Ewelina Świstek says: Odpowiedz

  Szanowni Państwo,

  zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

  Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

  Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz