yandex

Czy od kapitalizacji renty przyznanej z OC sprawcy wypadku trzeba zapłacić podatek ?

Kapitalizacja renty z OC sprawcy wypadku
Wrzesień 12, 2016
Co zrobić gdy obrażenia ciała osoby poszkodowanej w wypadku drogowym okażą się poważne
Wrzesień 12, 2016

Wracając po raz kolejny do tematu kapitalizacji renty wyjaśnię pewną bardzo istotną kwestię, o którą pyta wielu klientów, a mianowicie: Czy od kwoty uzyskanej w wyniku kapitalizacji renty przyznanej z OC sprawcy wypadku trzeba zapłacić podatek ?

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika: „wolne od podatku dochodowego są odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.”

Renta skumulowana, określona w art. 447 kodeksu cywilnego jest odszkodowaniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3c wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponieważ renta jest zwolniona od podatku dochodowego, to również jednorazowe odszkodowanie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, a osoba poszkodowana nie jest zobowiązana do zapłacenia podatku z tego tytułu.

W związku z powyższym jednorazowe (skumulowane) odszkodowanie, w zamian za comiesięczną rentę, przyznaną na podstawie pozasądowej ugody zawartej między stronami, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie wyżej cytowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy.

Adwokat Michał Miller

1 Komentarz

  1. Michał Miller pisze:

    Szanowni Państwo,

    zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

    Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

    Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420