yandex

Kiedy przedawniają się roszczenia o odszkodowanie za błąd przy porodzie?

Pozew w sprawie błędu medycznego
Październik 15, 2016
Zawieszenie postępowania przed Wojewódzką Komisją Ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych
Listopad 9, 2016

Często pytania o możliwość uzyskania rekompensaty (odszkodowania, zadośćuczynienia i renty) dla dziecka dotyczą błędów lekarskich popełnionych podczas porodu, który odbył się kilka a nawet kilkanaście lat wcześniej. 

Ogólnie rzecz ujmując, aby stwierdzić czy doszło do przedawnienia roszczeń o odszkodowanie należy ustalić datę porodu. 

Zgodnie z art. 4421§3 k.c , w razie wyrządzenia szkody na osobie przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. 

Oznacza to, że niezależnie od tego, kiedy miało miejsce zdarzenie wywołujące szkodę, roszczenie o naprawienie tej szkody poszkodowany będzie mógł kierować do jej sprawcy, a także do ubezpieczyciela  trzy lata po ujawnieniu się tej szkody. 

Jednocześnie, małoletni, który doznał szkody na osobie, ma dodatkowy termin na dochodzenie roszczeń –  dwa lata od uzyskania przez niego pełnoletności, co wynika z art. 4421§4 k.c. 

Jeśli szkoda powstała w wyniku zbrodni lub występku, to zgodnie z art. 4421 § 2 Kodeksu cywilnego, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. 

Powyższe przepisy obowiązują w stosunku do szkód powstałych począwszy od dnia 10 sierpnia 2007 roku

Jeśli szkoda powstała przed dniem 10 sierpnia 2007 r., to nowe zasady można stosować tylko do roszczeń nieprzedawnionych w tym dniu, czyli przykładowo do  błędów okołoporodowych dotyczących porodów  po 10 sierpnia 1997 roku.

Adwokat Ewelina Miller 

1 Komentarz

  1. Michał Miller pisze:

    Szanowni Państwo,

    zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

    Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

    Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420