yandex
Opłaty za dokumentację medyczną
Kwiecień 11, 2016
Osoby uprawnione do zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej
Kwiecień 14, 2016

Powrót do zdrowia po odniesieniu przez osobę poszkodowaną poważnego uszczerbku na zdrowiu, zazwyczaj trwa bardzo długo. Nie wiadomo jaki będzie końcowy rezultat leczenia, jednak środki z tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia bardzo, by się osobie poszkodowanej przydały. Takie wątpliwości pojawiają się u wielu osób poszkodowanych, dlatego też w tym artykule postaram się je wyjaśnić. 

Kiedy zgłosić roszczenia ?

Swoje roszczenia z polisy OC należy zgłosić jak najszybciej po powstaniu szkody i zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów do jej zgłoszenia. Jednocześnie należy podkreślić, że zgłoszone roszczenie jest częściowe, a ostateczne sprecyzowanie roszczeń nastąpi dopiero po zakończeniu procesu leczenia i rehabilitacji, gdy będzie możliwe określenie wszystkich skutków szkody poniesionej przez osobę poszkodowaną.

Dzięki temu rozpoczęty zostanie proces likwidacji szkody, w trakcie którego zakład ubezpieczeń: 

 • oceni procent dotychczasowego uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej oraz wypłaci częściowe zadośćuczynienie;
 • przyzna odszkodowanie z tytułu pogorszenia sytuacji finansowej osoby poszkodowanej;
 • zwróci poniesione dotychczas koszty leczenia, opieki i dojazdów do placówek medycznych;
 • w razie potrzeby wypłaci środki na pokrycie niezbędnych zabiegów w prywatnych placówkach służby zdrowia lub kosztów opieki na przyszłość.

Wraz z końcem kolejnych etapów leczenia, np. opuszczeniem szpitala, zakończeniem rehabilitacji, powrotem do pracy, należy zgłaszać kolejne roszczenia. Zakład ubezpieczeń powinien sukcesywnie wypłacać kolejne świadczenia, może jednocześnie powoływać kolejne komisje lekarskie w celu oceny przebiegu i efektów procesu leczenia i rehabilitacji. 

Po zakończeniu procesu leczenia, gdy w opinii lekarzy stan zdrowia poszkodowanego nie ulegnie już zmianom, należy ostatecznie sprecyzować swoje roszczenia do zakładu ubezpieczeń, który po dokonaniu ostatecznej weryfikacji stanu zdrowia poszkodowanego, wypłaci uznaną przez siebie część roszczeń kolejną decyzją. 

Od tej decyzji również służy poszkodowanemu odwołanie, a następnie możliwość wniesienia powództwa do sądu

Podsumowując, doznaną szkodę należy zgłosić możliwie szybko, gdy tylko możliwym będzie konkretne sprecyzowanie wstępnych roszczeń. W ten sposób rozpocznie się proces likwidacji szkody, a zakład ubezpieczeń zacznie sukcesywnie wypłacać roszczenia oraz zwróci poniesione przez poszkodowanego koszty. 


Znacząco ułatwi to poszkodowanemu zakończenie procesu leczenia i rehabilitacji, a także przyspieszy ostateczne rozpatrzenie zgłoszonych roszczeń po zakończeniu leczenia.

Adwokat Michał Miller 

 

3 Komentarze

 1. Michał Miller pisze:

  Szanowni Państwo,

  zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

  Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

  Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

 2. Grig pisze:

  Witam

  Czy podobnie moza postąpić w przypadku nagłego wypadku i ubezpieczenia w T.U. I wystąpić o wypłatę z tyt. Uszczerbku na zdrowiu przed zakończeniem leczenia? Stan ręki po operacji jest nie najlepszy . Prawdopodobnie czeka mnie kolejna operacja ,a patrząc na tabelę uszczerbkow (staw rzekomy, brak zrostu, deformacja kości) obecnie była by to najlepsza opcja
  Lekarz oczywiście nie wystawi zaświadczenia o zakończeniu leczenia Ale może opisać dokładnie stan ręki.

  • Ewelina Miller pisze:

   Szanowny Panie, w opisanej sytuacji można zwrócić się z roszczeniem do Towarzystwa Ubezpieczeń, dokładny opis stanu ręki z pewnością pomoże. Po zakończeniu leczenia albo w przypadku pojawieniu się nowych dolegliwości należy sukcesywnie zgłaszać dodatkowe roszczenia. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420