yandex

Odpowiedzialność lekarzy za zakażenie sepsą w szpitalu

Odmowna decyzja zakładu ubezpieczeń w sprawie błędu medycznego
Sierpień 21, 2017
Odpowiedzialność za błąd medyczny i zakażenie gronkowcem MRSA w szpitalu
Sierpień 31, 2017

Zakażenia szpitalne są często spotykanym rodzajem błędów medycznych. Wśród nich groźna dla życia pacjenta jest sepsa zwana też posocznicą. W dokumentacji medycznej osób poszkodowanych wskutek błędów medycznych często pojęcia te występują zamiennie. Sepsę mogą wywołać bakterie (np. meningokoki, pneumokoki, paciorkowce, E.coli); grzyby ( np. Candida albicans) czy też wirusy.

Do szpitali przychodzą ludzie już zarażeni sepsą albo też do zarażenia takiego dochodzi na oddziałach szpitalnych po przeprowadzeniu zabiegów, czy też operacji.

Zdarzają się przypadki, gdy pacjent pojawia się w szpitalu na planowy zabieg np. wycięcia wyrostka, nic mu nie dolega, a w trakcie pobytu dochodzi do powikłań, sepsy i śmierci.

Leczenie polega wtedy na jak najszybszym podaniu antybiotyków, płynów, leków przeciwzakrzepowych, nasercowych. Należy również szukać pierwotnego źródła zakażenia. Dlatego tak ważne jest, by lekarze szybko rozpoznali zarówno stan sepsy, jak też jego przyczynę i podjęli kroki w celu uratowania życia i zdrowia.

Jeżeli sepsę podejrzewa się przy przyjęciu na SOR należy wykonać posiew krwi i przenieść pacjenta na oddział intensywnej terapii. Z doświadczenia zawodowego wynika, iż właśnie na etapie przekazywania pacjenta dochodzi do częstych zaniedbań z powodu zbyt długiego oczekiwania na przyjęcie na Szpitalny Oddział Ratunkowy a w konsekwencji do błędów medycznych. Jest to o tyle istotne, iż w przypadku sepsy liczy się każda minuta, a im szybsze rozpoznanie i podjęcie czynności leczniczych tym większa szansa na powrót do zdrowia i ograniczenie negatywnych skutków zakażenia.

Z błędem medycznym terapeutycznym w przypadku zakażenia sepsą mamy do czynienia gdy lekarze pomimo objawów pacjenta mogli spodziewać się, że pojawiła się sepsa, a nie podjęli żadnych działań albo podjęli je zbyt późno, choć mogli obiektywnie zrobić to wcześniej. Każdy przypadek jest jednak inny i należy go oceniać indywidualnie.

Adwokat Ewelina Miller

3 Komentarze

 1. Ewelina Świstek pisze:

  Szanowni Państwo,

  zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

  Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

  Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

 2. Marek pisze:

  Czy zakażenie sepsa w wyniku efektem źle założonego wenflonu który spowodował zapalenie żył i zakażenie gronkowcem to także błąd w sztuce lekarskiej?
  Jakie prawa i odszkodowania przysługują wtedy pacjentowi.

  • Ewelina Miller pisze:

   Dzień dobry, dziękujemy za komentarz.
   Aby stwierdzić czy mogło dojść do błędu w sztuce medycznej należy zapoznać się z całością dokumentacji medycznej poświadczonej za zgodność z oryginałem. Tylko na takiej podstawie można stwierdzić czy mamy do czynienia z błędem medycznym.
   W przypadku gdy mamy do czynienia z nieprawidłowościami można żądać odszkodowania, zadośćuczynienia oraz renty w zależności od okoliczności sprawy, rozmiaru poniesionej szkody itp.
   Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420