yandex

Przesłuchanie świadków i stron w sprawie błędu medycznego

Opinia biegłych w sprawie błędu medycznego
Grudzień 2, 2016
Umorzenie postępowania przed Wojewódzką Komisją ds Orzekania o Zdarzeniach Medycznych
Grudzień 7, 2016

Proces sądowy większości osób kojarzy się głównie z długimi i błyskotliwymi przesłuchaniami kolejnych świadków lub stron przez adwokatów, którzy za pomocą sprytu i elokwencji oraz misternie ułożonego planu przesłuchania, wyciągają z nich informacje, które decydują o wygraniu procesu. 

W rzeczywistości w przypadku spraw dotyczących błędów medycznych przesłuchania nie wyglądają już tak atrakcyjnie jak w amerykańskich filmach, a przede wszystkim nie są tak decydujące dla losów postępowania sądowego. Dowód z przesłuchania świadków i stron jest oczywiście stosowany w większości przypadków, jednak jest raczej dowodem pobocznym, uzupełniającym, którego celem jest zobrazowanie sądowi jak wyglądał proces leczenia, jakie były zachowania i podejście lekarzy, jakie czynności oni wykonali i w jakim czasie lub czego nie wykonali, podczas gdy decydujące dla losów procesu informacje znajdują się zazwyczaj w dokumentacji medycznej. 

Podstawą wniosku o przesłuchanie świadka jest art. 258 k.p.c., natomiast podstawę do przesłuchania strony postępowania stanowi art. 299 k.p.c. Składając wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka lub strony należy dokładnie wskazać na jakie okoliczności ma się odbyć to przesłuchanie. Zadawać pytania osobie przesłuchiwanej mogą zarówno sąd jak i obie strony postępowania. Dodatkowo w przypadku wątpliwości co do prawdziwości zeznań świadka można odebrać od niego przyrzeczenie lub skonfrontować go z innym świadkiem co do okoliczności spornych. 

W praktyce w spawach przeciwko szpitalowi dowód z przesłuchania stron ogranicza się zazwyczaj do przesłuchania powoda, który dokładnie opowiada o przebiegu leczenia, informacjach uzyskiwanych od lekarzy, wykonywanych zabiegach, ich skutkach oraz opisuje swój aktualny stan zdrowia będący wynikiem popełnionego przez szpital błędu medycznego. W przypadku błędu ze skutkiem śmiertelnym jako strona występuje przedstawiciel najbliższej rodziny zmarłego. 

Świadkowie natomiast zazwyczaj powoływani są w celu opisania konkretnych okoliczności lub okresów procesu leczenia, weryfikacji informacji wynikających z dokumentacji medycznej, czy przedstawienia procesu myślowego lub decyzyjnego jaki zachodził przy stawianiu diagnozy lub podejmowaniu decyzji odnośnie wyboru sposobu leczenia pacjenta. 

Decydując się na składanie wniosków o przesłuchanie świadków należy zawsze bardzo dokładnie przemyśleć i zaplanować, jakich okoliczności ma dotyczyć przesłuchanie i czy na pewno okoliczności tych nie da się udowodnić w inny sposób. Ma to tak duże znaczenie, gdyż trzeba pamiętać, że dowód z zeznań świadków lub stron jako dowód osobowy jest zawsze obarczony pewną dozą ryzyka. W wyniku stresu lub upływu czasu, a niekiedy nawet złej woli zeznania świadków mogą odbiegać od rzeczywistości, w skutek czego, źle przeprowadzony dowód z przesłuchania świadka lub strony może bardziej zaszkodzić niż pomóc w odniesieniu końcowego sukcesu w procesie sądowym.

Adwokat Michał Miller 

1 Komentarz

  1. Michał Miller pisze:

    Szanowni Państwo,

    zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

    Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

    Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420