yandex
Kto może uzyskać dokumentację medyczną
Marzec 29, 2016
Lekarz nie pomógł – czy można uzyskać odszkodowanie
Marzec 31, 2016

Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia za błędy medyczne może zostać obniżona z uwagi na fakt, iż poszkodowany przyczynił się do powstania szkody swoim działaniem. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić Ci na czym polega przyczynienie poszkodowanego, a w przypadku błędów medycznych poszkodowanym jest pacjent.

Zgodnie z art. 362 k.c ,,Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.” Chodzi tu o sytuację, w której szkoda byłaby mniejsza, gdyby nie zawinione zachowanie poszkodowanego. Pojawia się pytanie, jak ocenić czy istnieje wina po stronie poszkodowanego oraz jaki jest stopień tej winy. W niniejszym artykule wyjaśnię wątpliwości związane z tymi kwestiami.

W praktyce sądy oceniając czy nastąpiło przyczynienie się poszkodowanego stosują porównanie zachowania poszkodowanego z tym, w jaki sposób zachowałby się w danej sytuacji rozważny, rozsądnie myślący człowiek. Sąd bierze pod uwagę również to, czy zachowanie pacjenta przyczyniło się do powstania lub zwiększenia szkody wynikłej z błędu lekarza.

W przypadku niewłaściwe przeprowadzonego zabiegu, czy też leczenia najczęściej za szkody odpowiada podmiot odpowiedzialny za prawidłowo przeprowadzone leczenie, czyli szpital lub konkretny lekarz. Jest on wtedy w pełni zobowiązany naprawić szkodę wynikłą z błędu lekarza. Każdy szpital posiada jednak obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, a zatem w praktyce odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel. Jeżeli zasądzone sumy są bardzo wysokie, część odszkodowania może pokryć ubezpieczyciel na mocy umowy OC ze szpitalem, a pozostałą część pokrywa szpital.

Zdarzają się takie sytuacje, gdy sam pacjent może mieć wpływ na pogorszenie swojego stanu zdrowia. Jeżeli pacjent nie przestrzega przekazanych mu przez lekarza zaleceń czy wskazówek, nie stawia się na zalecone badania kontrolne lub zataja pewne informacje o stanie zdrowia, wtedy może przyczynić się do powstania lub zwiększenia szkody. Podobnie sprawa wygląda, gdy pacjent lekceważy ostrzeżenia, czy nie przekazuje lekarzowi pełnych informacji o objawach czy dolegliwościach związanych z chorobą.

Przywołać można głośną sprawę aborcji kobiety, będącej w 5 tygodniu ciąży. Lekarz po dokonaniu zabiegu zalecił jej konieczność badania po upływie 2 tygodni, by stwierdzić czy dokonana aborcja była skuteczna. Kobieta zaniechała tego, a w efekcie okazało się, iż zabieg był nieskuteczny, a ona jest nadal w ciąży. U dziecka tuż po urodzeniu wykryto poważną wadę serca. Podczas procesu o odszkodowanie sąd przyjął, iż pacjentka swoim zachowaniem przyczyniła się do powstania szkody w 50 % nie zgłaszając się na zalecone jej dodatkowe badania. Tym samym wysokość odszkodowania zmniejszono o połowę.

Podsumowując, należy pamiętać, że nie zawsze pełną odpowiedzialność za pogorszenie zdrowia poniesie szpital czy konkretny lekarz. Jeżeli pacjent również nie dochował należytej staranności w procesie leczenia, wówczas stosowne odszkodowanie za utratę czy pogorszenie zdrowia może ulec obniżeniu. Sytuacja taka nie obejmuje jednak przypadków, gdy pacjent stosował się do błędnych zaleceń lekarza. Trudno bowiem obciążać pacjenta tym, iż lekarz wydał błędne zalecenia.

Adwokat Ewelina Miller

1 Komentarz

  1. Michał Miller pisze:

    Szanowni Państwo,

    zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

    Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

    Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420