yandex
Przestępstwa dotyczące błędów medycznych
Lipiec 20, 2017
Zadośćuczynienie za błąd medyczny w przypadku przedawkowania Acenokumarolu
Lipiec 31, 2017


W niniejszym artykule opiszę przypadek pacjenta, który miał problemy kardiologiczne skutkujące wielokrotną hospitalizacją. Poszkodowany miał ok. 50 lat, wszczepiono mu defibrylator i od kilku lat leczył się na niewydolność serca. W przeszłości pacjent był dwukrotnie hospitalizowany z powodu obrzęku płuc, lecz za każdym razem lekarzom udawało się ustabilizowanie jego stanu zdrowia.

Poszkodowany źle się poczuł rano, odczuwał duszności, dlatego też wezwał karetkę pogotowia, która zawiozła go do szpitala z podejrzeniem obrzęku płuc. W trakcie wizyty załogi pogotowia ratunkowego w domu pacjenta podjęto czynności w postaci podania pacjentowi 1 amp. Furosemidu.

Poszkodowanego po przywiezieniu do szpitala pozostawiono w poczekalni na pół godziny celem oczekiwania na przyjęcie przez specjalistę. Po upływie ok. pół godziny pacjent zaczął się krztusić na korytarzu oraz stracił przytomność i dopiero wtedy został przyjęty na oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

W chwili przyjęcia na oddział rozpoznano nagłe zatrzymanie czynności serca oraz wdrożono resustytację krążeniowo – oddechową. Pomimo czynności reanimacyjnych pacjent zmarł.

Pojawia się pytanie czy postępowanie personelu szpitala stanowiło błąd medyczny oraz czy lekarze działali zgodnie z zasadami sztuki i wiedzy medycznej zachowując najwyższą staranność ?

Wydaje się, że w opisywanej sprawie mogło dojść do błędu medycznego. Oczywiście za każdym razem zależy to od całokształtu zgromadzonej w sprawie dokumentacji.

Zgodnie z literaturą medyczną obrzęk płuc początkowo objawia się niepokojem, dusznością oraz przyspieszonym oddechem. Z upływem czasu może się pojawić sinica, trudności w oddychaniu oraz kaszel połączony z odksztuszaniem pienistej wydzieliny.

Obrzęk płuc to stan zagrażający życiu, dlatego ważne jest, by na każdym etapie leczenia, począwszy od karetki pogotowia po szpitalny oddział ratunkowy oraz specjalistyczne oddziały prowadzić zintegrowane działania. Co ważne tylko odpowiednio szybka reakcja polegająca na jednoczesnym leczeniu farmakologicznym oraz zabezpieczenia wentylacji płuc może uratować życie.

Z powyższego wynika, iż dopuszczenie do tego, by pacjent w stanie obrzęku płuc  oczekiwał w poczekalni szpitala może stanowić błąd medyczny. Oczywiście nie ma nigdy gwarancji, że podjęcie odpowiednich działań doprowadziłoby do wyleczenia, jednakże lekarz odpowiada za to, że nie dokonał wszystkich możliwych czynności w odpowiednim czasie, by stworzyć pacjentowi choćby szansę na powrót do zdrowia.

Adwokat Ewelina Miller

1 Komentarz

  1. Ewelina Świstek pisze:

    Szanowni Państwo,

    zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

    Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

    Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420