Postępowanie karne w sprawie o błąd medyczny czy wypadek komunikacyjny może być wszczęte na wniosek osoby poszkodowanej lub z urzędu. Niezależnie od sposobu jego rozpoczęcia przez cały okres postępowania przygotowawczego, czyli aż do postawienia zarzutów osobie podejrzanej i wniesienia przeciwko niej aktu oskarżenia do sądu pełną władzę nad przebiegiem i rozwojem postępowania karnego posiada prokurator.
Z mojego doświadczenia wynika jednak, że większość spraw dotyczących błędów medycznych nie trafia do sądu z aktem oskarżenia, gdyż prokurator decyduje się na umorzenie prowadzonego w sprawie śledztwa lub dochodzenia zamiast postawić zarzuty podejrzanym lekarzom czy innym członkom personelu medycznego.
W niniejszym artykule opisze:
- Jak napisać zażalenie na postanowienie umorzeniu dochodzenia lub śledztwa;
- Jakie zarzuty podnieść w zażaleniu na umorzenie
- Jak wygląda postępowanie po złożeniu zażalenia na postanowienie prokuratora umorzeniu dochodzenia lub śledztwa.
Zażalenie na postanowienie o umorzeniu dochodzenia lub śledztwa – wzór
Od postanowienia prokuratora o umorzeniu dochodzenia lub śledztwa przysługuje pokrzywdzonemu zażalenie. Podstawą do wniesienia zażalenia jest art. 306 § 1a kodeksu postępowania karnego w związku z artykułem 465 § 1 kodeksu postępowania karnego.
Zgodnie z treścią art. 306 § 1a k.p.k. „Na postanowienie o umorzeniu śledztwa przysługuje zażalenie.” natomiast z treści art. 465 § 1 k.p.k. wynika, że „Przepisy dotyczące zażaleń na postanowienia sądu stosuje się odpowiednio do zażaleń na postanowienia prokuratora i prowadzącego postępowanie przygotowawcze.”
W związku z powyższym zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia może wnieść nie tylko strona postępowania, którą jest pokrzywdzony, ale również instytucja państwowa lub samorządowa, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, lub inna osoba pokrzywdzona przestępstwem, jeżeli złożyła o nim zawiadomienie.
W praktyce, osoba pokrzywdzona zawsze ma możliwość wniesienia zażalenia na niekorzystne dla niej postanowienie prokuratora.
Zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu dochodzenia lub śledztwa wnosi się do sądu rejonowego właściwego dla prokuratury, która prowadzi postępowanie przygotowawcze, za pośrednictwem prokuratury, której prokurator wydał skarżone postanowienie.
Termin do wniesienia zażalenia na postanowienie prokuratora o umorzeniu dochodzenia lub śledztwa zgodnie z art. 460 kodeksu postępowania karnego wynosi siedem dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia – od daty doręczenia.
Postanowienie o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia doręcza się pokrzywdzonemu i jego pełnomocnikowi, jeżeli w dacie wydania postanowienia był ustanowiony w sprawie, a bieg siedmiodniowego terminu liczy się dopiero od dnia następnego po odebraniu postanowienia. Należy pamiętać, że termin na wniesienie zażalenia biegnie osobno dla pokrzywdzonego i osobno dla jego pełnomocnika.
Zażalenie na umorzenie dochodzenia lub śledztwa – postępowanie
Po wniesieniu zażalenia na postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia we właściwym terminie i do właściwej prokuratury, zostanie ono przekazane wraz z aktami sprawy przez prokuraturę do właściwego Sądu. Sąd wyznaczy termin posiedzenia, na którym rozpatrzy złożone zażalenie i wyda postanowienie o jego uchyleniu i przekazaniu sprawy prokuratorowi do dalszego prowadzenia lub utrzymaniu zaskarżonego postanowienia w mocy, co będzie równoznaczne z prawomocnym zakończeniem postępowania przygotowawczego, gdyż od postanowienia sądu nie przysługuje już dalszy środek odwoławczy.
Na posiedzeniu zarówno pokrzywdzony lub jego pełnomocnik jak i prokurator przedstawiają ustnie swoje stanowisko, odnośnie złożonego zażalenia na postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia, a następnie Sąd ogłasza treść postanowienia.
Ogłoszenie postanowienia może zostać odroczone przez Sąd, a jeżeli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, Sąd przed wydaniem postanowienia może zwrócić się do stron o dodatkowe dokumenty lub wyjaśnienia.
Zażalenie na postanowienie o umorzeniu dochodzenia lub śledztwa – zarzuty
Tak jak napisałem powyżej, jeżeli Sąd utrzyma w mocy postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia postępowanie skończy się ostatecznie, co może skutkować brakiem możliwości dochodzenia jakichkolwiek roszczeń od lekarza bądź szpitala. Z tego powodu do złożenia zażalenia trzeba się bardzo dobrze przygotować.
Podstawą skutecznego zażalenia na postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia jest podniesienie w nim odpowiednich zarzutów, czyli wykazanie Sądowi, że:
- prokurator nie przeprowadziłwszystkich czynności dowodowych, które mógł przeprowadzić w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy,
- wydana w sprawie opinia biegłego jest niejednoznaczna, niepełna lub wewnętrznie sprzeczna;
- w postępowaniu nadal pozostały kwestie niewyjaśnione lub wyjaśnione niedostatecznie.
Zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu musi być pisane specjalnie pod kątem danej sprawy i zawierać argumenty i zarzuty, które odnoszą się dokładnie do danego przypadku. Nie ma więc sensu korzystanie z wzorów zażalenia lub przerabianie zażalenia, które ktoś złożył w innej sprawie.
Podniesienie ogólnych zarzutów czy argumentów nie przekona Sądu do uchylenia postanowienia prokuratora o umorzeniu dochodzenia lub śledztwa, co będzie skutkowało prawomocnością postanowienia o umorzeniu postępowania czyli definitywnym zakończeniem postępowania karnego w danej sprawie.
Jeżeli mają Państwo pytania związane z treścią artykułu lub znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji, serdecznie zapraszam do kontaktu:
- telefonicznie pod nr 607 223 420
- mailowo na adres michal.miller@eim.waw.pl
Adwokat Michał Miller
Artykuł został sprawdzony w 2023 roku i zostały naniesione odpowiednie poprawki. Dbamy o to, byś czytając treści - czytał tylko aktualne informacje
Szanowni Państwo,
zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.
Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.
Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.
Panie Michale jezeli jako pokrzywdzona wysłałam wniosek o wycofanie pozwu, czy będę wezwana do sadu jezeli juz byłam na przesluchaniu ?czy taki wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i czy długo się czeka na taki wniosek ?
Szanowna Pani,
jeżeli postępowanie zostanie umorzone to sprawa nigdy nie trafi do sądu, więc już więcej nie będzie Pani wzywana. Jeżeli jednak prokurator nie przychyli się do Pani wniosku i postawi sprawcy zarzuty to sąd może wezwać Panią na rozprawę celem złożenia zeznań.
Witam,
czy na postanowienie o umorzeniu dochodzenia wydane przez Policję a zatwierdzone przez prokuratora zażalenie wnosi się również do sądu?
Szanowna Pani,
w przypadku zażalenia na postanowienie o umorzeniu dochodzenia wydanego przez policję, a zatwierdzonego przez prokuratora, należy je złożyć w ciągu 7 dni od otrzymania do Sądu za pośrednictwem prokuratury, która zatwierdziła postanowienie.
W prawie karnym obowiązuje jednak zasada, że o ile zostanie zachowany termin do wniesienia pisma, a pismo zostanie złożone do niewłaściwego organu, np. bezpośrednio do sądu, to uważa się je za złożone poprawnie, a organ do którego je złożono, przekazuje je do organu właściwego.
Tak więc o ile pismo zostanie złożone we właściwym terminie, to na pewno zostanie przyjęte i rozpoznane.
A co jesli byłam juz na przesluchaniu i zeznalam i stwierdziłam, że to dla mnie za duży stres i jednak wolę umorzyc postępowanie? Wyslalam juz wniosek o cofniecie tego pozwu jednak dostałam informację ze w rejestrze nie ma takiej osoby, w takim razie co robić? dodam, że dopiero będę zbierać dodowy w sprawie sledztwa?
Szanowna Pani,
niestety na tak konkretne pytania nie jestem w stanie Pani odpowiedzieć bez analizy akt sprawy, gdyż moja porada mogłaby Panią wprowadzić w błąd.
Dokładnych informacji na ten temat na pewno udzieli Pani prokurator prowadzący sprawę lub należy uzyskać kopię akt karnych i umówić się na poradę prawną z lokalnym adwokatem lub radcą prawnym, który po zapoznaniu się z aktami sprawy będzie mógł udzielić Pani konkretnych odpowiedzi.
Panie Mecenasie.
Postepowanie w mojej sprawie podzielono na 2punkty.W obu prokurator nie wszczął postepowania. Złożyłam zażalenie. Punkt pierwszy sąd od razu podtrzymal – nie moge sie juz odwołać. Ale zlozylam wniosek o ponowne wszczecie z powodu nowych okolicznosci(23lutego obecnego roku) od 6marca akta sprawy i moje zażalenie sa w sądzie (póki co brak terminu posiedzenia, bo zostal jeszcze punkt 2).prokurator nie podejmuje decyzji bo nie ma akt.
Czy sąd ma jakis termin na rozpatrzenie zażalenia, tym bardziej, ze od tego zależy decyzja prokuratora o ewentualnym ponownym wszczeciu postepowania..? Wszystko trwa tak dlugo..
Szanowna Pani,
niestety sąd nie ma żadnego terminu, w którym musiałby rozpoznać zażalenie. Zazwyczaj trwa to ok. 6 miesięcy, ale mamy przypadki gdzie potrafi trwać nawet półtora roku.
Zalecam napisać pismo do sądu z prośbą o szybkie rozpoznanie sprawy, gdyż prokurator bez akt nie może podjąć postępowania.
dzień dobry czytałem ten artykuł i tak jestem w podobnej sytuacji tylko tych sytuacji jest mnóstwo bo za każdym razem jest postępowanie umorzone a powody są po prostu śmieszne dlatego że no teraz zostałem pobity mam nawet nagranie jak widać jak dokonuje do sprawca ale policjant nie mógł się skontaktować ani ze sprawcą ani ze świadkami nagranie niewyst wystarczającym dowodem i może postępowanie i prokurator to zatwierdził i takich postępowań było już kilka a najlepsze jest to że prawo działa tylko do mnie czyli ktoś mnie nawet nie słusznie oskarży policja mnie w środku nocy zatrzymuje i doprowadza nas zeznania a tutaj nie mogli sobie poradzić żeby świadkowie i oskarżeni trafili na zeznania
co robić w takich sytuacjach kiedy po prostu jest człowiek bezradny bo choć próbuję coś zrobić czyli zgłaszać to i tak wszystko jest po prostu umarzane co mam dalej robić gdzie się udać z tym moje życie po prostu Lega w gruzach totalny i nie wiem jak z tym działać co robić gdzie to zgłosić ale to jest po prostu nie do uwierzenia jakieś rzeczy mają miejsce mają miejsce
Szanowny Panie,
szykując zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia trzeba przede wszystkim wskazać dowody, które mogłyby pomóc ustalić sprawcę, a których prokuratura nie przeprowadziła pomimo że miała taką możliwość.
Oczywiście nie ma jednego skutecznego wzoru zażalenia, gdyż pismo za każdym razem musi być dostosowane do danego przypadku.
Z uwagi na fakt, iż zażalenie na umorzenie postępowania jest bardzo skomplikowanym i ważnym pismem, gdyż jego nieuwzględnienie przez są∂ skutkuje zakończeniem postępowania w sprawie doradzałbym Panu poszukanie adwokata, który specjalizuje się w prowadzeniu spraw o pobicie. Samemu może być Panu ciężko przygotować skuteczne zażalenie.
A na jakiej podstawie zostało podane w artykule, że termin do wniesienia zażalenia biegnie „osobno” dla pokrzywdzonego i osobno dla pełnomocnika – czy jest na to podstawa prawna? komentarz bądź orzeczenie SN? – proszę o podanie źródła
Szanowny Panie,
termin złożenia zażalenia wynika bezpośrednio z art. 460 k.p.k., a fakt , że liczony jest on odrębnie dla pokrzywdzonego i odrębnie dla jego pełnomocnika wynika z orzecznictwa w sprawach karnych, m.in. z postanowienia Sądu Apelacyjnego w Katowicach,z dnia 17 kwietnia 2013 r., sygn akt II AKz 228/13.
Jest to utrwalona linia orzecznicza, co więcej pełnomocnik może wnieść zażalenie zarówno w terminie który przysługuje jemu jak i w terminie który przysługuje jego mocodawcy, czyli pokrzywdzonemu pacjentowi.
Postanowienie, na które się Pan powołuje, dotyczy obrońcy, który – jak wiadomo – ma szczególny status w postępowaniu karnym. Natomiast do pełnomocnika pokrzywdzonego stosuje się przepisy kpc, według których pełnomocnik działa za stronę – nie obok, tak jak obrońca, a termin na wniesienie środka zaskarżenia liczy się od dnia doręczenia orzeczenia pełnomocnikowi, nie stronie.
Wydaje się, że wniosek o osobnym biegu terminów jest zbyt pochopny i niedokładnie przemyślany.
Uzupełniająco cytat z komentarza:
Stąd też każda czynność, nawet niekorzystna dla reprezentowanego, podjęta w granicach umocowania, wywołuje dla niego skutki, w tym również niekorzystne (post. SN z 23.10.2012 r., III KK 2/12, Legalis). Dotyczy to także zaniechania podjęcia czynności, a w szczególności wniesienia środka odwoławczego czy uchybienia terminowi z tym środkiem związanemu Pełnomocnika nie dotyczy uregulowany w art. 86 § 1 KPK obowiązek podejmowania czynności wyłącznie na korzyść mocodawcy
Szanowna Pani,
wniosek jest absolutnie prawidłowy bo oparty na mojej praktyce sądowej.
Wątpliwości doktrynalne na ten temat najlepiej wyjaśniać z profesorami na uczelni,
ja jako adwokat wielokrotnie postępowałem w ten sposób i nigdy zażalenie nie zostało uznane za złożone po terminie.
W moim przypadku umorzenie śledztwa przez prokuratora byla szokujaca podstawa a mianowicie wydana opinia bieglych ktorzy wzięli tylko i wylacznie zeznania dwóch lekarzy którzy dopuścili sie błędu podczas operacji. Opisując oczywiście „piękną” terminologią medyczną wszystko na swoją obronę bo jak inaczej – musieli sie bronić. A lekarzy którzy poprawiali po nich operacje powtórną już nie uwzględnili. Czy to jest etyczne i normalne? Operacja dotyczyła zoperwowania nie tej strony jajnika. Szokująca sprawa ale niedoopisania w kilku zdaniach.
Szanowna Pani,
niestety prokuratorzy rzadko kiedy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie by właściwie poprowadzić postępowanie w sprawie błędu medycznego. Proszę się jednak nie zrażać, gdyż umorzenie postępowania przez prokuraturę nie skutkuje brakiem możliwości wykazania, że w sprawie został popełniony błąd medyczny. Jeżeli jest Pani zainteresowana uzyskaniem pomocy z naszej strony proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny z Panią adwokat Eweliną Świstek.
Wszystko czytelne Panie Mecenasie, ale co w sytuacji gdy: w otwartym terminie do wniesienia zażalenia złożyłem wniosek o pełnomocnika z urzędu, a sąd ustanowił pełnomocnika już po upłynięciu terminu do zażalenia? Czy pełnomocnik może jeszcze wnieść zażalenie? Nie doręczano mu postanowienia o odmowie wszczęcia. Zostało ono wydane zanim został ustanowiony (ale już po moim wniosku).
Szanowny Panie,
zgodnie z treścią art 460 k.p.k. „Zażalenie lub sprzeciw wnosi się w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia – od daty doręczenia.” W praktyce nigdy nie występowałem jako pełnomocnik z urzędu, gdyż prowadzimy wyłącznie sprawy z wyboru, jednak sugerowałbym by wyznaczony z urzędu pełnomocnik zwrócił się do prokuratury z wnioskiem o doręczenie odpisu postanowienia o umorzeniu. Dzięki temu dostałby nowy termin do złożenia zażalenia. Prokurator nie powinien odmówić takiemu wnioskowi.
Panie Michale, ja natomiast proszę o odpowiedź czy pisząc zażalenie mam możliwość prosić o zmianę klasyfikacji czynu? Do tej pory sprawa była rozpatrywana z artykułu 270 kk a wedle pozyskanych informacji bardziej adekwatne byłoby rozpatrywanie materiału dowodowego pod kątem artykułu 271 kk?
Czy mogę użyć takiego argumentu podczas pisania zażalenia?
Szanowna Pani,
jak najbardziej w zażaleniu można wskazać, że dany czyn wyczerpuje znamiona innego przestępstwa i wnosić o nakazanie przez sąd by prokuratura przeanalizowała sprawę pod tym kątem.
Oczywiście oprócz tego warto również wskazać faktyczne czynności dowodowe jakie Pani zdaniem warto byłoby w sprawie przeprowadzić.
dzień dobry mam pytanie czy jezeli była na przesluchaniu jako osoba pokrzywdzona i chce umorzyc to sledztwo to co mam zrobić ?
Szanowna Pani,
jeżeli Pani jako osoba pokrzywdzona chciałby, żeby śledztwo zostało umorzone to musi Pani złożyć w tym zakresie pisemny wniosek do prokuratury.
To czy sprawa zostanie umorzona zależy jednak też od tego jakiego przestępstwa dotyczyła, gdyż jeżeli przestępstwo jest ścigane na wniosek osoby pokrzywdzonej, czyli Pani to prokurator na Pani wniosek musi umorzyć postępowanie. Natomiast jeżeli sprawa dotyczy przestępstwa ściganego z urzędu, to prokurator pomimo Pani wniosku musi sprawę wyjaśnić i zdecydować o przedstawieniu sprawcy zarzutów na podstawie całości materiału dowodowego. Pani wniosek może wpłynąć na jego decyzję o umorzeniu postępowania, ale pomimo Pani wniosku postępowanie może być kontynuowane.
Teraz jest takie ważne pytanie zostane obciążana przez to jakaś kara finansowa? Byłam teraz jako osoba pokrzydzwona na pierwszym przesluchaniu, jednak stwierdziłam, że to dla mnie za dużo stresu i chciałbym móc wycofac pozew? czy jest jakis konkretnych przedział czasowy co do momentu wysłania takiego wniosku ? 😉
Szanowna Pani,
postępowanie przygotowawcze przed prokuraturą jest całkowicie wolne od kosztów niezależnie czy zakończy się postawieniem zarzutów, umorzeniem czy cofnięciem Pani wniosku.
Witam. Prokuratura w pewnej sprawie umorzyła śledztwo w 2016r. Wniosłam zażalenie do sądu w terminie określonym do 7 dni. Jednak na prośbę sprawcy wycofałam to zażalenie zanim poszło do dalszego rozpatrzenia. Upłynęło 3 lata. Żałuję nierozwaznego kroku i chciałabym raz jeszcze wystąpić z wnioskiem o rozpatrzenie tej sprawy. Czy to już jest nieodwołalne i nic zrobić nie mogę?
Szanowna Pani,
po cofnięciu przez Panią zażalenia postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa stało się prawomocne. Prokuratura może wszcząć postępowanie jeszcze raz, jednak jedynie wtedy gdy w sprawie pojawią się nowe istotne dowody.
Generalnie jednak w sprawach dotyczących błędów medycznych lepszą drogą postępowania jest postępowanie cywilne. Może warto pomyśleć nad tym sposobem rozstrzygnięcia sprawy?
Mój problem polega na tym, że zaufałam mojej koleżance i dałam jej klucz do domku na działce. Obiecała mi pomoc na działce. Przychodzę pewnego dnia na działkę, a w moim domku brakuje wielu przedmiotów z których korzystałam łącznie z radioodbiornikiem. Śladów włamania nie było. Domek był zamknięty na klucz. Moja koleżanka wcześniej zerwała ze mną wszelkie kontakty.Zgłosiłam sprawę na Policji. Ale ona zaprzeczyła wszystkiemu, nawet stwierdziła, że nie ma klucza. Otrzymałam postanowienie o umorzeniu śledztwa. Zadaję sobie pytanie czy można jeszcze komuś zaufać?
Szanowna Pani,
niestety takie sprawy kiedy mamy słowo przeciwko słowu są najtrudniejsze do podjęcia przez prokuraturę.
Bez dodatkowych dowodów w postaci zeznań świadków lub nagrania z monitoringu ciężko będzie złożyć skuteczne zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania.
dzien dobry,
dostałam umorzenie przez prokjuraturę sprawy miru domowego i nakłaniania mnie do określobnych czynów. wcześniejsze zawiadomienie o nękaniu również zostało umorzone, czy mogę prosić o wzór/pomoc jak napisac odwołanie?
Szanowna Pani,
zdecydowana większość postanowień o umorzeniupcstępowania wynika z braku dowodów potwierdzających winę sprawcy czynu zabronionego.
Pisząc odwołanie najlepiej jest wskazać czynności, które policja powinna była przeprowadzić w celu wykazania winy sprawcy, np. przesłuchać konkretne osoby lub wystąpić o bilingi dla danego numeru telefonu.
Generalnie im więcej konkretnych argumentów potwierdzających że postępowanie w sprawie zostało umorzone przedwcześnie tym większa szansa na uchylenie postanowienia o umorzeniu postępowania przez sąd.
Złożyłem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku ze śmiercią córki.
Zawiadomienie złożone zostało w styczniu 2020 roku, a w dniu 11 marca br. otrzymałem postanowienie o umorzeniu śledztwa. Oczywiście zamierzam złożyć zażalenie, a ma na to tylko
7 dni.
W pouczeniu znajduje się informacja, że mam złożyć zażalenie do Sądu Rejonowego
w Gnieźnie choć mieszkam w Lesznie i zawiadomienie również zostało złożone do Prokuratury w Lesznie.
Czy taki tok postępowania jest prawidłowy?
Proszę o możliwie szybką odpowiedź.
Szanowny Panie,
co do zasady zażalenie powinno być złożone da sądu właściwego miejscowo dla prokuratury, której postanowienie Pan skarży.
Jeżeli jednak pouczenie wskazuje inny sąd to może jest ku temu jakiś konkretny powód, który ma wyjątkowo zastosowanie w tym przypadku.
Dodatkowo jeżeli pouczenie wskazuje błędny sąd to i tak nie poniesie Pan z tego tytułu negatywnych skutków prawnych, gdyż zażalenie wysyła się do prokuratury, która przesyła je do właściwego sądu, a nawet gdyby trafiło do niewłaściwego sądu to ma on obowiązek przekazać je według właściwości, a termin zostaje zachowany.
Złożyłam zażalenie od postanowienia prokuratora o odmowie wszczęcia śledztwa we wrześniu zeszłego roku ,do dziś nie zostało przekazane do sądu, nie mam też żadnych informacji o działaniach prokuratora. Co teraz?
Szanowna Pani,
prokurator po otrzymaniu zażalenia ma dwie możliwości, może uwzględnić Pani zażalenie i dalej prowadzić śledztwo albo przekazać zażalenie do sądu.
W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić do sekretariatu prokuratury i dowiedzieć się co w sprawie zostało zrobione, gdyż możliwe że sprawa jest nadal prowadzona.
jeżeli Sąd utrzyma zaskarżone postanowienie w mocy – czy pokrzywdzony, który wniósł Zażalenie ponosi z tego tytułu jakieś koszty, a jeżeli tak to jakie i w jakiej wysokości ?
Szanowny Panie,
postępowanie karne prowadzone jest przez prokuraturę i dla osób pokrzywdzonych jest ono w całości bezpłatne.
Niezależnie od tego czy w sprawie zostaną postawione zarzuty czy zostanie ono umorzone całość kosztów ponosi Skarb Państwa.
Dzień dobry,
Ciekawi mnie jedna rzecz. Mianowicie, czy na posiedzenie wyznaczone przez sąd, gdzie rozpatrywane jest zażalenie na umorzenie śledztwa, sąd może wzywać świadków przesłuchanych w trakcie trwania śledztwa i ich przesłuchać? Czy na takie rozprawie co do zasady są tylko pokrzywdzony, pełnomocnik i prokurator?
Szanowna Pani,
posiedzenie w przedmiocie rozpatrzenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania przez prokuraturę nie obejmuje postępowania dowodowego. Strony które się na nie bawią mogą przedstawić ustne stanowiska, jednak sąd nie przesłuchuje świadków ani nie przeprowadza innych dowodów. W praktyce trwa to ok. 10-15 min. Całość argumentacji i dowodów na jej poparcie powinna być zawarta w zażaleniu na postanowienie o umorzeniu postępowania.
Dzień dobry
Czy wniosek o ściganie jest skuteczny po umorzeniu postępowania.
Szanowny Panie,
składając ponownie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w tej samej sprawie, jeżeli poprzedni wniosek skończył się umorzeniem postępowania, należy wskazać nowe okoliczności lub dowody, które pomogą w ustaleniu sprawcy czynu lub jego zawinienia.
Dostałam informację o uchyleniu zazalonego postępowania co to oznacza w praktyce czy sprawa będzie dalej prowadzona ?
Szanowna Pani,
dokładnie tak będzie. Sąd w postanowieniu powinien wskazać prokuraturze jakie czynności powinny zostać przeprowadzone lub jakie okoliczności wyjaśnione.
Po wykonaniu poleceń sądu, prokurator ponownie podejmie decyzję czy postawić zarzuty i przygotować akt oskarżenia czy postępowanie umorzyć.
Cały czas ma Pani możliwość składania do prokuratury dodatkowych wniosków dowodowych.
Szanowny Panie,
czy po złożeniu zażalenia w terminie ustawowym (7 dni) można jeszcze w okresie do posiedzenia sądu karnego (włącznie) i na posiedzeniu sądu karnego składać w formie pisemnej dodatkowe wnioski dowodowe na okoliczność wykazania konkretnych faktów, które nie zostały uwzględnione i zbadane przez prokuraturę?
MM
Szanowny Panie,
nie ma przepisu, który zabraniałby uzupełniania zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania po jego złożeniu.
Dodatkową argumentację może Pan składać zarówno pisemnie, już bezpośrednio do sądu ze wskazaniem aktualnej sygnatury akt jak również ustnie na posiedzeniu w przedmiocie rozpoznania zażalenia.
Witam. Mam pytanie odnośnie umorzenia śledztwa. Zawiadomienie o przestępstwie złożyła do prokuratury instytucja, która przeprowadzała kontrolę w innej instytucji. Pokrzywdzonym była osoba fizyczna, która nie zamierzała dochodzić swoich praw. W toku śledztwa osoba ta dostała status osoby pokrzywdzonej i świadka. Czy ta osoba może złożyć zażalenie na umorzenie śledztwa, gdyż ona nie zawiadamiała prokuratury o popełnionym przestępstwie tylko instytucja?
Szanowny Panie,
zgodnie z treścią art 306 § 1a k.p.k. zażalenie na posta mówienie o umorzeniu śledztwa przysługuje stronom oraz instytucji, która złożyła zawiadomienie. Pokrzywdzony co do zasady nie jest traktowany jako strona, chyba że w toku postępowania złożył oświadczenie, że chce występować w sprawie jako strona postępowania. Jeżeli pokrzywdzony otrzymał postanowienie o umorzeniu to powinien móc również złożyć na nie zażalenie. Uprawnienie to powinno również być potwierdzone w załączonym do postanowienia pouczeniu. Można też zadzwonić do prokuratury i zapytać, czy w danej sprawie pokrzywdzony jest traktowany jako strona postępowania.
Witam,
dostałam wczoraj pismo z prokuratury o umorzeniu dochodzenia z racji nie wykrycia sprawcy. Po krótce opowiem, zostałam okradziona(wzięcie pożyczki w moim banku) w listopadzie ubiegłego roku, sprawa została zgłoszona od razu na policje, pieniądze zostały wypłacone przez sprawców z bankomatu pod konkretnym adresem. Policja i prokuratorzy mają dosłownie podane jak na tacy pod jakim adresem były wypłacane pieniądze, o której godzinie itd itd. A mimo to umorzyli dochodzenie. Czy warto jest się odwoływać od tej decyzji? i jeśli tak to gdzie skierować pismo ?
Dziękuje za odpowiedz 🙂
Szanowna Pani,
bez zapoznania się z całością akt sprawy ciężko udzielić odpowiedzi na pytanie o szanse na zmianę tej decyzji.
Generalnie zażalenie na postanowienie o umorzeniu należy wnieść do sądu za pośrednictwem prokuratury, (czyli wysyłamy pocztą na adres prokuratury), która umorzyła sprawę w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia o umorzeniu. To bardzo ważne by dotrzymać terminu.
W zażaleniu należy wskazać na dowody, które potwierdzają popełnienie przestępstwa oraz umożliwiają ustalenie sprawców.
W tym wypadku pewnie najtrudniej będzie z ustaleniem tożsamości sprawców, gdyż zazwyczaj nagrania z monitoringu są słabej jakości, ale odwołanie zawsze warto złożyć.
W ubiegłym roku złożyłam zawiadomienie do prokuratury dot. kilku przestępstwa przez osobę mi bliską. Prokuratura umorzyła , złożyłam zażalenie i czekałam na postanowienie sądu który zarządził ponowne zbadanie sprawy, minie prawie rok czasu, nie chcę tej sprawy już ciągnąć? Czy będę wzywana jako pokrzywdzona znów na przesłuchanie czy mam złożyć wniosek do prokuratury o umorzenie tego?
Szanowna Pani,
o ile sąd w postanowieniu nie stwierdził inaczej to nie powinna być Pani ponownie przesłuchiwana. Prokurator ma obowiązek wykonania czynności wskazanych przez sąd w postanowieniu o uchyleniu decyzji prokuratora i ponownie zadecyduje czy postawić zarzuty czy umorzyć postępowanie.
Jeżeli jednak nie chce Pani by sprawca usłyszał zarzuty to należy złożyć pismo do prokuratury.
Dzień dobry,
Mam pytanie, jaki czas na odpowiedz, ma prokuratura po wpłynięciu zażalenia na umorzenie sprawy. Z pana doświadczenia, jak długo trwa ta odpowiedz?
Szanowny Panie,
prokurator nie ma ustawowego terminu na zajęcie stanowiska w przedmiocie złożonego zażalenia.
Zazwyczaj zajmuje to do 3 miesięcy od wpłynięcia zażalenia do przekazania go przez prokuratora do sądu.
Ewentualnie w tym czasie prokurator może też uznać Pańską argumentację i uwzględnić złożone zażalenie.
Jeżeli zażalenie nie zostanie uwzględnione przez prokuratora to czas na rozpoznanie zażalenia wynosi ok. 6 miesięcy od czasu wpłynięcia zażalenia z prokuratury do sądu.
Wskazane terminu mogą się jednak różnić w zależności od aktualnego obłożenia sprawami, a i zbliżający się okres wakacyjny również może wpłynąć na późniejsze rozpoznanie sprawy.
Szanowny Panie Mecenasie,
czytając komentarze nasuwa się pytanie, czy wśród środowiska prawniczego tematyzuje się absurdalny termin vs. zażaleń pokrzywdzonych? Nie zawsze sprawa dotyczy kradzieży „roweru” i w moim zrozumieniu solidne przygotowanie zażalenia wymaga więcej czasu, niż obecnie obowiązujące prawo przewiduje. Niestety na WPK uniwersytetów porusza się idiotyzmy np. czy usunięcie ogonka z papryki jest czynem zakazanym, czy nie. Istotne sprawy natomiast „sprytnie” się omija.
Szanowny Panie,
oczywiście jest to ogromny problem, gdyż tak jak Pan słusznie zauważył termin na wniesienie zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania jest wręcz absurdalnie krótki.
Szczególnie trudne jest to w sytuacji, w której klient samodzielnie zgłasza sprawę do prokuratury, a do adwokata zgłasza się dopiero odbierając na poczcie postanowienie o umorzeniu postępowania, często nie mając nawet kopii akt postępowania przygotowawczego. Cierpi na tym oczywiście osoba pokrzywdzona przestępstwem, gdyż wielokrotnie w takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie podjąć się przygotowania zażalenia ze względu na zbyt krótko okres czasu. W praktyce jest to nic innego jak ograniczenie prawa do sądu osoby pokrzywdzone.
Jeżeli prowadzimy sprawę od początku to można sobie jakoś z tym problemem poradzić, gdyż sprawa jest znana, akta znajdują się w kancelarii, a postanowienie o umorzeniu można awizować i zamiast tygodnia mamy 3 tygodnie na sporządzenie i wniesienie zażalenia.
Szanowny Panie Mecenasie,
czy jest jakiś termin na rozpatrzenie zażalenia na drugie postanowienie o umorzeniu śledztwa, które ostatecznie będzie rozpatrywał prokurator nadzorujący (pierwsze zażalenia o umorzeniu sąd uchylił)?
Po jakim czasie można zareagować na bezczynność prokuratora nadzorującego i w jakiej formie to zrobić?
Szanowna Pani,
niestety ani sąd ani prokurator nie ma na rozpoznanie zażalenia żadnego ustawowego terminu, którego musiałby przestrzegać.
Sprawy te są rozpoznawane zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy, jednak mamy przypadki gdy na rozpoznanie zażalenia trzeba czekać nawet blisko rok czasu.
Można składać pisemne wnioski o pilne rozpoznanie sprawy lub wysyłać zapytania mailowe, kiedy zażalenie zostanie rozpoznane. W niektórych przypadkach przynosi to pozytywny efekt, jednak nie zawsze.
Szanowny Panie
Proszę o informację czy zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania (drugiego) przez policję, pierwsze uchylone, sąd wskazał uchybienia i wytyczne. Dodatkowo złożyłem 11 wniosków dowodowych ale zostały oddalone i nie przeprowadzono czynności wskazanych przez Sąd i ponownie umorzono postepowanie na tej samej podstawie prawnej. Czy zażalenie na podstawie przepisu art. 306 § 1 w zw. z art. 330 § 2 kpk będzie rozpoznawał prokurator nadrzędny – czyli okręgowy, czy nadzorujący z prokuratury rejonowej który zatwierdził postanowienie, czy przełożony prokuratora nadzorującego dochodzenie.
Szanowny Panie,
w opisanym przypadku zażalenie przysługuje i wnosi się je do prokuratora nadrzędnego, czyli jeżeli sprawa była rozpoznawana przez prokuraturę rejonową to do prokuratury okręgowej za pośrednictwem prokuratury rejonowej.
Najważniejszym argumentem do zażalenia jest oczywiście fakt nie przeprowadzenia wskazanych przez Pana i sąd dowodów. Na złożenie zażalenia ma Pan 7 dni od dnia odebrania postanowienia o ponownym umorzeniu postępowania.
Serdecznie dziękuje.
Szanowny Panie
Poproszę o komentarz dotyczacy stanu faktycznego polegajacego na ponownym umorzeniu postepowania przygotowawczego tj. dochodzenia prowadzonego przez Policję zatwiedzonego przez Prokuratora. Czy na drugie postanowienie przysługuje zażalenie pokrzywdzonemu zgodnie z art 306 § 1a kpk w zw. z art. 330 § 2 kpk do prokuratora nadrzednego? Czy bedzie to wegług hierarchii prokurator okregowy, prokurator przełożony prokuratora rejonowego czy ten co zatwierdzał postanowienie policji? Dziękuję za odpowiedż.
Szanowny Panie,
w opisanym przypadku zażalenie przysługuje i wnosi się je do prokuratora nadrzędnego, czyli jeżeli sprawa była rozpoznawana przez prokuraturę rejonową to do prokuratury okręgowej za pośrednictwem prokuratury rejonowej.
Najważniejszym argumentem do zażalenia jest oczywiście fakt nie przeprowadzenia wskazanych przez Pana i sąd dowodów. Na złożenie zażalenia ma Pan 7 dni od dnia odebrania postanowienia o ponownym umorzeniu postępowania.
Szanowny Pani Mecenasie,
Czy na postanowienie sądu o utrzymaniu w mocy postanowienia prokuratora w przedmiocie odmowy wszczęcia śledztwa przysługuje zażalenie, i czy sądu doręcza takie postanowienie z urzędu wraz z uzasadnieniem. W miarę możliwości prosiłbym o podanie podstawy prawnej. W piątek upływa mi termin 7 dniowy od dnia ogłoszenia postanowienia, i w związku z tym serdecznie proszę udzielenie odpowiedzi.
Z poważaniem.
Szanowny Panie,
w tym przypadku zażalenie nie przysługuje, gdyż sąd rozpoznaje zażalenie na decyzje prokuratury, więc ni ma już możliwości złożenia kolejnego odwołania.
W takiej sytuacji ma pan jednak możliwość złożenia nowego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, jeżeli pojawią się nowe dowody wskazujące na jego popełnienie.
Szanowny Panie Mecenasie co mozna jeszcze zrobic w tej sprawie policja prokuratura sad umaza sprawe Do policji jest oddane nagranie z monitoringu osedlowego jak żona z kolegą prubuja otworzyc samochud bez kluczyka straty oszacowano na 3000zl
Szanowny Panie,
by udzielić merytorycznej porady w zakresie sprawy najpierw musiałbym zapoznać się z całością akt postępowania.
Niestety bez zapoznania się z aktami nie ma możliwości wskazania co można w sprawie zrobić czy jakie podnieść argumenty, gdyż w ten sposób mógłbym Panu bardziej zaszkodzić niż pomóc.