yandex
Po operacji w ciele pacjenta zaszyto narzędzia chirurgiczne, czy można uzyskać odszkodowanie?
Lipiec 28, 2016
Zażalenie na postanowienie o umorzeniu dochodzenia lub śledztwa
Sierpień 23, 2016

Codziennością osób, które przebywają w szpitalach są pojawiające się odleżyny. Większość pacjentów uważa, że jest to coś nieodłącznie związanego z procesem leczenia. Warto jednak zastanowić się, czy pojawienie się odleżyn jest zdarzeniem medycznym, a tym samym, czy możliwe jest uzyskanie z tego tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Odleżyna (łac. decubitus) – jest to ognisko martwicy przechodzące w owrzodzenie skóry, tkanki podskórnej, a nawet mięśni i kości, przeważnie wtórnie zakażone, które powstaje na skutek długotrwałego ucisku i związanego z tym niedotlenienia tkanek. Odleżyny powstają w miejscach, w których części kostne stykają się z podłożem. Najczęściej powstają w okolicy kości krzyżowej, pośladków, na piętach kostkach. Odleżyny najczęściej występują u chorych obłożnie, tych którzy mają trudności z poruszaniem się w łóżku i nieprzytomnych.

W sytuacjach,  w których zaobserwujemy wskazane zmiany u naszych bliskich przebywających w szpitalu warto się zastanowić, czy nie pojawiły się one wskutek nieprawidłowej opieki nad pacjentem. Jeżeli pacjent znajduje się w szpitalu, w którym najczęściej dochodzi do powstawania odleżyn można skierować sprawę choćby do wojewódzkiej komisji ds orzekania o zdarzeniach medycznych. Ważne jest to, by zgromadzić dokumentację medyczną, która z pewnością pomoże w dochodzeniu swoich roszczeń.

Podsumowując, uznać należy, iż doprowadzenie do powstania odleżyn u pacjenta przebywającego w szpitalu jest zdarzeniem medycznym. Personel szpitala powinien zapewnić pacjentowi profesjonalna opiekę bez narażania go na dodatkowe niedogodności i cierpienia. Tym samym istnieje możliwość wystąpienia do wojewódzkiej komisji ds orzekania o zdarzeniach medycznych z wnioskiem o ustalenie takiego zdarzenia medycznego.

 Adwokat Ewelina Miller

3 Komentarze

 1. Michał Miller pisze:

  Szanowni Państwo,

  zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

  Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

  Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

 2. Ula pisze:

  A jeśli chory został przyjęty z niewielkimi odleżynami , a został wypisany z 3 razy większymi to co ?

  • Ewelina Świstek pisze:

   witam, dużo zależy od tego czy odleżyny powiększały się w skali opisanej w artykule, a czy też ich obszar ulegał zwiększeniu. Jeżeli z winy szpitala pojawiły się nowe (bardziej zaawansowane) to istnieją potencjalne szanse na odszkodowanie z tego tytułu. Wszystko zależy jednak od dokumentacji zebranej w sprawie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

607 223 420