Ostatnim z nadzwyczajnych środków zaskarżenia prawomocnego wyroku sądu jest skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Można żądać stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji kończącego postępowanie w sprawie, jeżeli przez jego wydanie stronie została wyrządzona szkoda, a zmiana lub uchylenie tego wyroku w drodze przysługujących stronie środków prawnych nie było i nie jest możliwe.
W wyjątkowych wypadkach, gdy niezgodność z prawem wynika z naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego lub konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela, można także żądać stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego wyroku sądu pierwszej lub drugiej instancji kończącego postępowanie w sprawie, jeżeli strona nie skorzystała z przysługujących jej środków prawnych, chyba że jest możliwa zmiana lub uchylenie wyroku w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych.
Od tego samego wyroku strona może wnieść tylko jedną skargę.
Skargi o stwierdzanie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia nie można wnieść w stosunku do wyroków sądu drugiej instancji, od których wniesiono skargę kasacyjną, oraz od orzeczeń Sądu Najwyższego.
Orzeczenie Sądu Najwyższego wydane na skutek wniesienia skargi kasacyjnej traktuje się jak orzeczenie wydane w postępowaniu wywołanym wniesieniem skargi o stwierdzanie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Skargę o stwierdzanie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia może wnieść także:
- Prokurator Generalny, jeżeli niezgodność wyroku z prawem wynika z naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego,
- Rzecznik Praw Obywatelskich – jeżeli niezgodność wyroku z prawem wynika z naruszenia konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela,
- Rzecznik Praw Dziecka – jeżeli niezgodność wyroku z prawem wynika z naruszenia praw dziecka.
Skargę o stwierdzanie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia można oprzeć na podstawie naruszeń prawa materialnego lub przepisów postępowania, które spowodowały niezgodność wyroku z prawem, gdy przez jego wydanie stronie została wyrządzona szkoda. Podstawą skargi nie mogą być jednak zarzuty dotyczące ustalenia faktów lub oceny dowodów.
Skarga o stwierdzanie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia powinna zawierać:
- oznaczenie wyroku, od którego jest wniesiona ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości lub w części;
- przytoczenie jej podstaw oraz ich uzasadnienie;
- wskazanie przepisu prawa, z którym zaskarżony wyrok jest niezgodny;
- uprawdopodobnienie wyrządzenia szkody, spowodowanej przez wydanie wyroku, którego skarga dotyczy;
- wykazanie, że wzruszenie zaskarżonego wyroku w drodze innych środków prawnych nie było i nie jest możliwe, a ponadto, że występuje wyjątkowy wypadek uzasadniający wniesienie skargi.
Ponadto skarga powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego. Do skargi oprócz odpisów dla uczestniczących w sprawie stron dołącza się dwa odpisy przeznaczone do akt Sądu Najwyższego.
Skargę wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwóch lat od dnia jego uprawomocnienia się.
Sąd Najwyższy rozpoznaje skargę o stwierdzanie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w granicach zaskarżenia oraz w granicach podstaw.
Skarga o stwierdzanie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia podlega rozpoznaniu przez Sąd Najwyższy na posiedzeniu niejawnym, chyba że ważne względy przemawiają za wyznaczeniem rozprawy.
Postępowanie o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia jest przewidziane głównie dla osób, które nie uczestniczyły aktywnie w procesie lub nie wiedziały o tym, że proces w sprawie się toczy, a wyrok końcowy wydany w sposób błędny jest dla nich krzywdzący i poniosły z tego tytułu konkretną szkodę. Wszystkie uchybienia będące podstawą do złożenia skargi o stwierdzanie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia powinny zostać podniesione w apelacji i usunięte w trakcie postępowania odwoławczego.
Jeżeli jednak strona nie występowała w procesie, nie uczestniczyła w nim aktywnie lub jej ówczesny pełnomocnik nie dopilnował wszystkiego jak należy, wtedy można rozważyć możliwość wniesienia skargi o stwierdzanie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Jeżeli mają Państwo pytania związane z treścią artykułu lub znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji, serdecznie zapraszam do kontaktu:
- telefonicznie pod nr 607 223 420
- mailowo na adres michal.miller@eim.waw.pl
Adwokat Michał Miller
Artykuł został sprawdzony w 2023 roku i zostały naniesione odpowiednie poprawki. Dbamy o to, byś czytając treści - czytał tylko aktualne informacje
Szanowni Państwo,
zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.
Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.
Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.