Strona główna » Wycięcie migdałków

Wycięcie migdałków

Wycięcie migdałków

Błędy medyczne najczęściej kojarzą się z błędem popełnionym przez lekarzy w trakcie operacji. W praktyce jednak większość negatywnych skutków zabiegów operacyjnych nie jest uznawanych za błędy medyczne tylko za powikłania pooperacyjne lub śródoperacyjne, które nie skutkują odpowiedzialnością lekarza bądź szpitala

W niniejszym artykule opiszę więc przypadek błędnie przeprowadzonego zabiegu usunięcia migdałków, który został uznany za błąd medyczny i za który poszkodowanej pacjentce zostało przyznane odszkodowanie.

 

Usunięcie migdałków

 

Migdałki są umiejscowione w różnych miejscach w gardle. Te najbardziej „znane” z dokuczliwego powiększania się to migdałki podniebienne znajdujące się między grzbietem języka, a języczkiem, po obu stronach gardła. W ludzkim organizmie występuje także tzw. trzeci migdałek, który znajduje się w nosowej części gardła oraz migdałek językowy, czyli tkanka skupiona na podstawie języka.

Migdałki odpowiadają przede wszystkim za to, by do wnętrza organizmu nie wnikały z zewnątrz żadne patogeny. Dlatego właśnie migdałki są bardzo ważne dla ludzkiego organizmu i należy o nie jak najlepiej dbać. Czasem jednak zdarza się, że lekarz zaleca usunięcie migdałków.

U części osób dochodzi do anomalii w prawidłowym procesie zanikania migdałków. W wyniku częstych infekcji dochodzi do stałego przerostu migdałów podniebiennych lub trzeciego migdałka. Konieczny jest wtedy zabieg usunięcia tkanek, które zamiast bronić organizmu, stają się powodem nawracających chorób, a także znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Objawy związane z przerośnięciem migdałków to:

  • Częste anginy;
  • Nawracające ropnie;
  • Stany zapalne zatok;
  • Przewlekły ból gardła;
  • Problemy z przełykaniem;
  • Utrudnione oddychanie;
  • Nawracające infekcje ucha;
  • Problemy ze słuchem.
  • Niepoprawna wymowa
  • Nieświeży oddech.

 

Zabieg usunięcia migdałków

 

Pacjentka wielokrotnie w ciągu roku chorowała na anginę co spowodowało, że została zakwalifikowana i skierowana na zabieg usunięcia migdałków podniebiennych – tonsillektomii w znieczuleniu miejscowym. Na skutek niezamierzonego błędu operatora pozostawiono u pacjentki nieusunięte resztki migdałowe.

Pacjentka opuściła szpital w stanie ogólnym dobrym, jednak już po 4 dniach powróciła do pozwanego szpitala z dolegliwościami w postaci bardzo wysokiej gorączki (39 stopni) i z silnym bólem gardła. Pacjentce przepisano antybiotyk i wysłano ją do domu.

Pacjentka po zabiegu operacyjnym wielokrotnie chorowała na anginę z tym, że po wykonaniu przez pozwany szpital zabiegu, dolegliwości chorobowe odczuwała intensywniej niż przed zabiegiem.

Wobec subiektywnego odczucia pacjentki odnośnie pogorszenia się jej stanu zdrowia po przeprowadzonym u pozwanego zabiegu postanowiła ona zwrócić się na konsultacje medyczne do innego lekarza, który stwierdził resztki migdałowe po tonsillektomii oraz konieczność ich usunięcia poprzez dokonanie reoperacji.

Po ponownym, kompletnym usunięciu migdałów pacjentka przestała chorować.

 

Powikłania po wycięciu migdałków

 

Sąd w trakcie prowadzonego postępowania sądowego ustalił na podstawie opinii biegłych, że wykonanie niekompletnego zabiegu tonsillektomii (usunięcia migdałków) można było zakwalifikować jako błąd medyczny. Wybrana metoda znieczulenia miejscowego nie była obarczona błędem, jednak mogła mieć wpływ na komfort pracy operatora i możliwości pełnego rozpoznania pola operacyjnego z możliwością swobodnej ekstrakcji migdałów pacjentki.

Niewątpliwie skutkiem błędu polegającego na pozostawieniu resztek migdałków było zaistnienie u powódki po zabiegu „czterech incydentów z wysoką temperaturą” oraz pozostawanie pacjentki na zwolnieniach lekarskich. Niekompletny zabieg tonsillektomii spowodował też konieczność poddania się przez pacjentkę kolejnemu inwazyjnemu zabiegowi, który w przeciwnych okolicznościach byłby zbędny.

W przedstawionej sprawie sąd uznał niekompletny zabieg operacyjny usunięcia migdałków za błąd medyczny i z tego tytułu zasądził na rzecz pacjentki zadośćuczynienie w wysokości 10.000,00 zł.

 

Jeżeli mają Państwo pytania związane z treścią artykułu lub znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji, serdecznie zapraszam do kontaktu:

Adwokat Michał Miller

Artykuł został sprawdzony w 2023 roku i zostały naniesione odpowiednie poprawki. Dbamy o to, byś czytając treści - czytał tylko aktualne informacje

1 komentarz do “Wycięcie migdałków”

  1. Szanowni Państwo,

    zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.

    Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.

    Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*