Codziennie na Polskich drogach dochodzi do mnóstwa kolizji. Większość z nich skutkuje jedynie drobnymi otarciami pojazdów, jednak czasem [...]
Czytaj więcej
Błędem w sztuce lekarskiej, błędem lekarskim, czy błędem medycznym nazywamy takie działania lub zaniechania lekarza czy personelu szpitala, które są obiektywnie sprzeczne z powszechnie przyjętymi zasadami aktualnej wiedzy i sztuki medycznej.
Art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nakłada na lekarzy obowiązek prowadzenia leczenia:
Błędem lekarskim można więc nazwać zachowanie lekarza sprzeczne z obowiązkami nałożonymi na niego przez wskazany powyżej art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Wśród błędów w sztuce lekarskiej można wyróżnić dwa ich rodzaje tj:
Więcej na temat zagadnień dotyczących błędów lekarskich mogą Państwo przeczytać na Naszym Blogu.
To bardzo ważne pytanie, gdyż prawidłowe działanie niezwłocznie po podjęciu wątpliwości co do prawidłowego przebiegu leczenia wielokrotnie ma decydujące znaczenia dla późniejszego powodzenia postępowania w sprawie udowodnienia błędu w sztuce lekarskiej, pociągnięcia odpowiedzialnych za zaniedbania lekarzy do odpowiedzialności karnej lub dyscyplinarnej oraz dochodzenia roszczeń odszkodowawczych za skutki błędu lekarskiego.
Pierwszą czynnością powinno być uzyskanie ze szpitala czy od lekarza prowadzącego leczenie dokumentacji medycznej, która będzie:
Jeżeli skutkiem błędu lekarskiego była śmierć pacjenta, należy wraz z wnioskiem o dokumentację medyczną wystąpić o wykonanie sekcji zwłok pacjenta. Wykonanie sekcji zwłok pozwala ustalić dokładny stan zdrowia pacjenta w chwili śmierci jak również jego obciążenia zdrowotne oraz dokładną przyczynę jego zgonu.
Jest to bardzo ważne dla późniejszego postępowania w przedmiocie udowodnienia błędu w sztuce lekarskiej, gdyż do wykazania odpowiedzialności za błąd lekarski niezbędne jest wykazanie nie tylko nieprawidłowego rozpoznania choroby, przebiegu procesu leczenia czy błędnie wykonanego zabiegu operacyjnego, ale należy również udowodnić, że śmierć była bezpośrednim skutkiem popełnionych przez szpital czy lekarza błędów. Najczęstszą strategią obrony szpitali jest twierdzenie, że pacjent umarł z powodu innych chorób współistniejących, a nie na skutek zaniedbań i błędów, których dopuścił się lekarz czy personel szpitala.
Po uzyskaniu kompletnej, uczytelnionej i poświadczonej za zgodność z oryginałem dokumentacji medycznej oraz ewentualnie wyników sekcji zwłok pacjenta należy zdecydować o wyborze drogi wykazania, że szpital czy lekarz dopuścił się błędu w sztuce lekarskiej.
Do wyboru jest kilka postępowań z których każde ma swoje wady i zalety. Nie wszystkie postępowania można też prowadzić jednocześnie, co również warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.
Więcej na temat poszczególnych postępowań w sprawach dotyczących błędów w sztuce lekarskiej mogą przeczytać Państwo na Naszym Blogu.
Lekarz za dopuszczenie się błędu w sztuce lekarskiej może ponieść odpowiedzialność różnego rodzaju:
Odpowiedzialność karna lekarza jest odpowiedzialnością za popełnienie przestępstwa opisanego w kodeksie karnym. W celu rozpoczęcia postępowania karnego w sprawie błędu w sztuce lekarskiej należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury rejonowej właściwej dla miejsca, gdzie odbywało się leczenie, czyli siedziby szpitala lub gabinetu lekarskiego.
Zawiadomienie można złożyć do prokuratury pisemnie lub ustnie podczas przesłuchania przez właściwego prokuratora, który dokładnie wypyta o wszystkie okoliczności sprawy i sporządzi właściwe dokumenty niezbędne do wszczęcia postępowania w sprawie.
Po przyjęciu zawiadomienia rozpocznie się postępowanie przygotowawcze, w ramach, którego prokurator zabezpieczy dokumentację medyczną, przesłucha lekarzy i personel szpitala oraz ewentualnych dodatkowych świadków i przekaże zebrane dowody odpowiednim biegłym w celu sporządzenia opinii czy zastosowany proces leczenia był zgodny z aktualną wiedzą i sztuką medyczną. Jeżeli biegli potwierdzą zaniedbania lub błędy w sztuce lekarskiej, prokurator ustali osobę odpowiedzialną za ich popełnienie i postawi jej odpowiednie zarzuty, a następnie przekaże sprawę do sądu karnego celem potwierdzenia jej winy przez sędziego i wymierzenia odpowiedniej kary.
Kodeks karny nie zawiera przepisów dotyczących bezpośrednio przestępstwa popełniania błędu w sztuce lekarskiej, jednak lekarze ponoszą odpowiedzialność karną za skutki popełnionego błędu lekarskiego opisane w następujących artykułach kodeksu karnego:
Więcej na temat odpowiedzialności karnej lekarza oraz postępowania karnego w sprawach dotyczących błędów lekarskich mogą przeczytać Państwo na Naszym Blogu.
Za popełniony błąd w sztuce lekarskiej lekarz ponosi odpowiedzialność nie tylko karną, ale przede wszystkim cywilną, czyli odszkodowawczą. Skutki błędu lekarskiego znacząco wpływają na życie i funkcjonowanie nie tylko pacjenta, ale w wielu przypadkach również jego osób najbliższych pogarszając stan psychiczny czy sytuację finansową rodziny.
W zależności od spowodowanych przez błąd w sztuce lekarskiej negatywnych skutków, poszkodowanemu pacjentowi lub jego osobom najbliższym należą się odpowiednie świadczenia odszkodowawcze takie jak zadośćuczynienie, odszkodowanie lub renta.
Zadośćuczynienie jest podstawowym i najważniejszym świadczeniem odszkodowawczym, jakiego można dochodzić z tytułu błędu lekarskiego.
Zadośćuczynienie jest odszkodowaniem za szkody niematerialne, takie jak stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu, ból, krzywda, cierpienia zarówno fizyczne jak i psychiczne oraz zerwaną więź z osobą najbliższą w przypadku śmierci lub trwałego kalectwa pacjenta na skutek błędu w sztuce lekarskiej.
Zadośćuczynienie przysługuje praktycznie w każdym przypadku wykazanego błędu lekarskiego, a do jego dochodzenia nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty, rachunki, faktury, itp., gdyż oceny rozmiaru i stopnia doznanych szkód niematerialnych dokonuje się indywidualnie zazwyczaj na podstawie opisów osób poszkodowanych czy przy pomocy badania psychologicznego lub psychiatrycznego.
Wysokość zadośćuczynienia za skutki błędu w sztuce lekarskiej, również jest kwestią ocenną i zależną od wielu okoliczności dotyczących danego przypadku. Potwierdzają to kwoty zadośćuczynienia zasądzane przez sądy w sprawach błędów lekarskich, które zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych w przypadku niewielkich skutków dla zdrowia pacjenta do kilkuset tysięcy złotych w przypadku jego śmierci, a nawet kilku milionów złotych w sytuacji, gdy na skutek błędu w sztuce lekarskiej pacjent zostaje osobą trwale niepełnosprawną i wymagającą stałej opieki osób trzecich.
Odszkodowanie jest świadczeniem znanym największej liczbie osób i najczęściej oczekiwanym przez pacjentów w sytuacji, gdy dochodzi do błędu lekarskiego. Odszkodowanie ma na celu wyrównanie osobie poszkodowanej lub jego najbliższej rodzinie doznanych w związku z zawinieniem lekarza bądź szpitala szkód materialnych, czyli pieniężnych.
Do wykazania wysokości należnego za skutki błędu lekarskiego odszkodowania potrzebne są dokumenty potwierdzające poniesione przez pacjenta lub jego najbliższą rodzinę straty materialne, czyli rachunki, faktury, spisy kosztów dojazdów wykonanych w związku z leczeniem, czy wyliczenia utraconych zarobków.
W przypadku śmierci pacjenta na skutek błędu w sztuce lekarskiej, jego małżonek, partner lub dzieci pozostające na utrzymaniu zmarłego mogą dochodzić dodatkowego jednorazowego odszkodowania z tytułu pogorszenia się ich sytuacji materialnej. Wysokość takiego jednorazowego odszkodowania może przekraczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Renta jest okresowym świadczeniem odszkodowawczym, którego celem jest rekompensata strat materialnych pacjenta lub jego najbliższej rodziny, będących trwałym skutkiem błędu w sztuce lekarskiej.
Podobnie jak w przypadku odszkodowania celem renty jest naprawienie szkody materialnej, czyli pieniężnej, jednak renta jako świadczenie okresowe przyznawana jest na określony okres czasu, czyli np. na rok, dwa lata czy pięć lat, a czasem nawet dożywotnio.
W zależności od szkody jaką ma rekompensować renta z tytułu błędu lekarskiego dzielimy ją na kilka rodzajów:
Renta z tytułu zwiększonych potrzeb – jej celem jest zapewnienie poszkodowanemu pacjentowi środków na pokrycie jego większych potrzeb, które są skutkiem błędu medycznego. Do takich zwiększonych potrzeb zaliczamy m.in. stałe koszty:
Z tematyką świadczeń rentowych blisko związane jest również zagadnienie kapitalizacji renty, czyli zamiany okresowo wypłacanego świadczenia na świadczenie jednorazowe o znacznej wysokości. Celem kapitalizacji renty jest możliwość poczynienia inwestycji, które mają zabezpieczyć przyszłość poszkodowanego pacjenta lub jego najbliższej rodziny, czy pozwolić na przekwalifikowanie zawodowe i podjęcie aktywności zawodowej przez pacjenta w ramach jego aktualnych możliwości.
Rozwiązanie to ma liczne zalety jak i wady, więc decyzja o kapitalizacji renty powinna być poprzedzona gruntownym przemyśleniem sytuacji poszkodowanego w skutek błędu lekarskiego pacjenta i poważnym rozważeniem wszystkich za i przeciw.
W ostatnim czasie rośnie świadomość prawna Polskiego społeczeństwa i coraz więcej osób wierzy, że w sprawie dotyczącej błędu lekarskiego da się wygrać z lekarzem bądź szpitalem oraz decyduje się na dochodzenie z tego tytułu roszczeń odszkodowawczych.
Jednocześnie, większość osób źle ocenia funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Zgodnie z wynikiem ostatniego sondażu CBOS – na pytanie: „Jak Pan(i), ogólnie rzecz biorąc, ocenia działanie wymiaru sprawiedliwości w Polsce”, 39% ankietowanych odpowiedziało „raczej źle”, a 12% – „zdecydowanie źle”. 34% ankietowanych działalność sądów określa „raczej dobrze”, a tylko nieliczni – 2% uważają, że sądy w Polsce działają „zdecydowanie dobrze”. Zdania w tej sprawie nie ma 13% badanych.
To i tak poprawa w stosunku do 2012 roku, kiedy źle lub zdecydowanie źle oceniało działanie wymiaru sprawiedliwości ponad 60% badanych.
Znaczna część klientów zgłaszających się do Naszej kancelarii adwokackiej zadaje pytanie czy jest szansa, żeby uzyskać świadczenia odszkodowawcze z tytułu błędu lekarskiego bez konieczności prowadzenia procesu sądowego?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż:
Biorąc te wszystkie okoliczności pod uwagę można wskazać, że teoretycznie da się wykazać, że w danej sprawie doszło do błędu w sztuce lekarskiej i uzyskać z tego tytułu świadczenia odszkodowawcze, jednak na pewno nie w każdym przypadku, a w przypadkach w których będzie to możliwe, zrezygnowanie z procesu cywilnego będzie skutkować znaczną stratą finansową dla poszkodowanego pacjenta lub jego najbliższych osób.
Bardzo ważnym zagadnieniem dotyczącym błędów w sztuce lekarskiej są terminy przedawnienia, które wpływają nie tylko na możliwość dochodzenia roszczeń dla poszkodowanego pacjenta, ale również mają wpływ na ilość postępowań, które możemy wszcząć w celu wykazania, że w danym przypadku doszło do błędu lekarskiego.
Głównym terminem przedawnienia w sprawach dochodzenia roszczeń z tytułu błędów w sztuce lekarskiej jest ogólny termin przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody uregulowany w art. 4421§ 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.”
Termin ten ulega przedłużeniu, jeżeli w sprawie było prowadzone postępowanie karne, które skończyło się wydaniem przez sąd prawomocnego wyroku skazującego. W takiej sytuacji termin przedawnienia roszczeń odszkodowawczych z tytułu błędu lekarskiego wynosi zgodnie z treścią art. 4421§ 2 k.c. aż dwadzieścia lat.
Odrębne i przede wszystkim znacznie krótsze są terminy do złożenia wniosku przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Zgodnie z art. 67c pkt. 2 ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wniosek do komisji wnosi się w terminie 1 roku od dnia, w którym podmiot składający wniosek dowiedział się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo nastąpiła śmierć pacjenta, jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie skutkujące zakażeniem, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia albo śmiercią pacjenta.
Mimo, iż przepisy ustawy dopuszczają termin trzech lat od błędu lekarskiego, to w praktyce najbezpieczniej jest złożyć wniosek w terminie jednego roku, gdyż coraz częściej komisje uznają, że data śmierci pacjenta jest datą, w której najbliższa rodzina zmarłego dowiedziała się o błędzie w sztuce lekarskiej, a wnioski składane po upływie tego terminu są zwracane bez możliwości zażalenia tej decyzji.
Czas przedawnienia karalności w sprawach karnych dotyczących popełnienia błędu lekarskiego przez lekarza lub członków personelu szpitala wynosi od 5 do 20 lat w zależności skutków błędu w sztuce lekarskiej dla zdrowia pacjenta i został uregulowany w art. 101 § 1 k.k.
Więcej na temat świadczeń odszkodowawczych należnych za skutki błędów lekarskich oraz możliwości ich dochodzenia mogą przeczytać Państwo na Naszym Blogu.
Sprawy dotyczące wykazania, że w trakcie procesu leczenia doszło do błędu w sztuce lekarskiej, są bardzo skomplikowane, gdyż każdy przypadek leczenia pacjenta jest inny i wyjątkowy, pomimo iż często dotyczy leczenia podobnych schorzeń, czy polega na przeprowadzaniu podobnych zabiegów operacyjnych.
Z tych względów nie należy przyjmować, że skoro u jednego pacjenta nieprzeprowadzenie konkretnego zabiegu zostało uznane za błąd medyczny to tak będzie i w innych przypadkach.
Na Naszym blogu staramy się regularnie opisywać kolejne sprawy dotyczące konkretnych przypadków błędów lekarskich by w sposób możliwie przystępny przybliżyć tą skomplikowaną tematykę. Poniżej kilka przykładów dotychczas opisanych przez Nas spraw:
Więcej na temat konkretnych przypadków błędów lekarskich mogą przeczytać Państwo na Naszym Blogu.
Jeżeli dotarli Państwo, aż do tego fragmentu artykułu to znaczy, że posiadacie już pewną wiedzę w zakresie błędów w sztuce lekarskiej, postępowań w ramach, których można udowodnić, że w danej sprawie doszło do popełnienia błędu lekarskiego oraz jak, od kogo i w jakim terminie dochodzić świadczeń odszkodowawczych dla poszkodowanego pacjenta lub jego osób najbliższych.
Z pewnością są Państwo również świadomi jak skomplikowany i czasochłonny jest to proces, dlatego warto zastanowić się nad powierzeniem prowadzenia sprawy dotyczącej błędu lekarskiego profesjonalnemu pełnomocnikowi.
Poważne i skomplikowane sprawy, a do takich zdecydowanie należy zaliczyć wszystkie przypadki postępowań dotyczących błędów w sztuce lekarskiej, wymagają odpowiednich kompetencji, wiedzy i doświadczenia, które największe szanse mają Państwo znaleźć u adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w tej dziedzinie.
Oczywiście sam tytuł zawodowy nie daje gwarancji posiadania odpowiednich kompetencji, a biorąc pod uwagę, że ze względu na czas trwania postępowań dotyczących błędów medycznych wyboru pełnomocnika do prowadzenia Państwa sprawy dokonuje się na co najmniej kilka lat, warto więc przed wcześniej ustalić następujące kwestie:
Uzyskując wyczerpujące odpowiedzi na powyższe pytania, najlepiej w kilku różnych kancelariach, uzyskają Państwo możliwość dokonania świadomego, przemyślanego i z dużym prawdopodobieństwem najlepszego wyboru.
Szczególną ostrożność należy wykazać wobec firm, fundacji, rejestrów czy kancelarii prawnych lub prawniczych zajmujących się dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych.
W większości przypadków są to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, prowadzone przez osoby, które z prawem, a tym bardziej błędami lekarskimi mają niewiele wspólnego. W przeciwieństwie do Kancelarii Adwokackiej bądź Radcy Prawnego w wielu przypadkach:
Więcej na temat pomocy w prowadzeniu spraw dotyczących błędów lekarskich mogą przeczytać Państwo na Naszym Blogu.
Codziennie na Polskich drogach dochodzi do mnóstwa kolizji. Większość z nich skutkuje jedynie drobnymi otarciami pojazdów, jednak czasem [...]
Czytaj więcejKolizje drogowe zdarzają się każdego dnia. Szczególnie gdy spadnie deszcz lub śnieg znacząco wzrasta liczba stłuczek pojazdów poruszający [...]
Czytaj więcejBłąd medyczny kojarzy się zazwyczaj ze szpitalem, podczas gdy może do niego dojść również w innych podmiotach takich jak przychodnie, czy [...]
Czytaj więcej