Subsydiarny akt oskarżenia jest ostatnią, a często jedyną szansą na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej lekarza, pielęgniarki czy położnej, którzy dopuścili się błędu medycznego.
W treści niniejszego artykułu postaram się wyjaśnić:
- Jaka jest różnica pomiędzy oskarżycielem posiłkowym, a subsydiarnym;
- Czym jest i jak napisać subsydiarny akt oskarżenia;
- Jak wygląda procedura po wniesieniu subsydiarnego aktu oskarżenia.
Oskarżyciel subsydiarny
Postępowanie karne po złożeniu przez pokrzywdzonego pacjenta lub jego najbliższą rodzinę zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa jest prowadzone przez prokuratora, który:
- zbiera dowody,
- przesłuchuje świadków,
- przekazuje zebrany w sprawie materiał dowodowy biegłemu lekarzowi w celu uzyskania oceny czy w danej sprawie został popełniony błąd medyczny, a nieprawidłowe zachowanie lekarza wypełnia znamiona któregoś z przestępstw określonych w przepisach kodeksu karnego.
Pokrzywdzony pacjent lub w przypadku śmierci pacjenta członkowie jego najbliższej rodziny występują w trakcie postępowania przygotowawczego w roli oskarżyciela posiłkowego.
Oskarżyciel posiłkowy powinien być informowany przez prokuratora o wszystkich czynnościach podejmowanych w sprawie i ma możliwość składania własnych wniosków dowodowych, jednak to prokurator jest osobą prowadzącą postępowanie i to on podejmuje najważniejsze decyzje w tym o:
- przeprowadzeniu konkretnych dowodów;
- postawieniu zarzutów;
- skierowaniu do sądu aktu oskarżenia.
W wielu przypadkach, nawet jeżeli w sprawie został popełniony błąd medyczny, gdyż lekarz postąpił w trakcie leczenia pacjenta w sposób niezgodny z zasadami sztuki i wiedzy medycznej, to zachowanie lekarza nie wyczerpuje znamion żadnego z przestępstw określonych w kodeksie karnym.
W tej sytuacji prokurator wyda postanowienie o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia, co skutkuje zakończeniem postępowania karnego w danej sprawie.
Oczywiście na postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia można złożyć zażalenie, co dokładnie opisałem w jednym z poprzednich artykułów, jednak kolejne postanowienie o umorzeniu postępowania jest już ostateczne.
Jeżeli pomimo dwukrotnego umorzenia dochodzenia lub śledztwa przez prokuratora pokrzywdzony pacjent chce by postępowanie karne w sprawie nadal się toczyło musi złożyć subsydiarny akt oskarżenia.
Od tego momentu rola pokrzywdzonego pacjenta zmienia się z oskarżyciela posiłkowego na oskarżyciela subsydiarnego, który zastępuje prokuratora i samodzielnie prowadzi przed sądem postępowanie karne celem wykazania winy oskarżonego lekarza, pielęgniarki czy położnej z tytułu popełnionego błędu medycznego.
Subsydiarny akt oskarżenia – kpk
Zgodnie z treścią art. 55 § 1 i 2 kodeksu postępowania karnego „razie powtórnego wydania postanowienia o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu postępowania pokrzywdzony może w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o postanowieniu wnieść akt oskarżenia do sądu, dołączając po jednym odpisie dla każdego oskarżonego oraz dla prokuratora.
Subsydiarny akt oskarżenia wniesiony przez pokrzywdzonego powinien być sporządzony i podpisany przez pełnomocnika, z zachowaniem warunków określonych w art. 332 i art. 333 § 1”
Zgodnie z powyższymi przepisami subsydiarny akt oskarżenia powinien być sporządzony przez adwokata lub radcę prawnego i złożony do właściwego sądu w terminie miesiąca od doręczenia pokrzywdzonemu ponownego postanowienia prokuratora o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia.
Subsydiarny akt oskarżenia – wzór
Subsydiarny akt oskarżenia powinien zawierać:
- imię i nazwisko oskarżonego, inne dane o jego osobie, dane o zastosowaniu środka zapobiegawczego oraz zabezpieczenia majątkowego;
- dokładne określenie zarzucanego oskarżonemu czynu ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia oraz skutków, a zwłaszcza wysokości powstałej szkody;
- wskazanie, że czyn został popełniony w warunkach wymienionych w art. 64 lub art. 65 Kodeksu karnego albo art. 37 § 1 Kodeksu karnego skarbowego (przepisy dotyczące tzw. recydywy);
- wskazanie przepisów ustawy karnej, pod które zarzucany czyn podpada;
- wskazanie sądu właściwego do rozpoznania sprawy;
- listę osób, których wezwania żąda oskarżyciel subsydiarny;
- wykaz innych dowodów, których przeprowadzenia na rozprawie głównej domaga się oskarżyciel subsydiarny.
Ponadto do aktu oskarżenia dołącza się jego uzasadnienie, przytaczające fakty i dowody, na których subsydiarny akt oskarżenia się opiera, a w miarę potrzeby wyjaśniające podstawę prawną oskarżenia.
Subsydiarny akt oskarżenia – termin i procedura
Po złożeniu do sądu subsydiarnego aktu oskarżenia, w terminie 1 miesiąca od doręczenia pokrzywdzonemu ponownego postanowienia o umorzeniu postępowania, prezes sądu przesyła jego odpis prokuratorowi, wzywając go do nadesłania w terminie czternastu dni akt postępowania przygotowawczego.
Prokurator może w każdym czasie wstąpić do sprawy wszczętej na podstawie subsydiarnego aktu oskarżenia wniesionego przez oskarżyciela posiłkowego, stając się oskarżycielem publicznym.
Postępowanie toczy się wówczas z oskarżenia publicznego, a pokrzywdzony, który wniósł subsydiarny akt oskarżenia, korzysta z praw oskarżyciela posiłkowego co wynika bezpośrednio z treści art. 55 § 4 kodeksu postepowania karnego.
W praktyce zazwyczaj to pokrzywdzony musi występować w roli prokuratora i samodzielnie prowadzić postępowanie karne przeciwko lekarzowi, pielęgniarce czy położnej. Udowodnienie lekarzowi winy w procesie karnym bez udziału prokuratora jest bardzo trudnym zadaniem, jednak nie niemożliwym.
W niektórych przypadkach jest to jedyna możliwość pociągnięcia lekarza do odpowiedzialności za popełnione przez niego w procesie leczenia błędy, jednak w większości przypadków warto rozważyć postępowanie:
- w ramach zgłoszenia szkody z polisy OC do ubezpieczyciela szpitala, w którym doszło do błędu medycznego;
- przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.
- cywilne przed sądem powszechnym w ramach pozwu o odszkodowanie.
W tych postępowaniach dużo łatwiej jest wykazać odpowiedzialność lekarza za popełnienie błędu medycznego niż w ramach postępowania karnego. Z reguły postępowania te trwają też krócej niż postępowanie prowadzone przez prokuraturę, a następnie sąd karny.
Jeżeli mają Państwo pytania związane z treścią artykułu lub znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji, serdecznie zapraszam do kontaktu:
- telefonicznie pod nr 607 223 420
- mailowo na adres michal.miller@eim.waw.pl
Adwokat Michał Miller
Artykuł został sprawdzony w 2023 roku i zostały naniesione odpowiednie poprawki. Dbamy o to, byś czytając treści - czytał tylko aktualne informacje
Szanowni Państwo,
zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.
Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.
Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.
a ja mam pytanie jako osoba oskarżona aktem subsydiarnym, który skierowała przeciwko mnie i koleżance inna osoba. Mianowicie po dwukrotnym umorzeniu przez prokuraturę i Prokuratora Nadrzędnego został skierowany do SR akt subsydiarny. Mialo to miejsce prawie rok temu. Według art. 55 kpk odpis takiego aktu powinien otrzymać prokuratur i każda z nas tj. oskarżonych. Tak się jednak nie stało, ani ja, ani koleżanka nie otrzymaliśmy kopii aktu. Następnie po kilku miesiącach sędzię umorzył sprawę, informując tylko o terminie rozprawy, gdzie byłyśmy już wskazane jako oskarżone. Jakiś czas później zażalenie na decyzję SR uwzględnił Sąd Okręgowy i nakazał jednak przeprowadzić rozprawę. Dopiero teraz tj. blisko rok po wniesieniu aktu subsydiarnego, sąd przesłał nam treść zarzutów (sam akt). Czy nie dopełnienie obowiązku przesłania aktu subsydiarnego oskarżonym przed pierwszą rozprawą, co de facto pozbawiło nas prawa do obrony, niesie jakieś skutki prawne?Czy powinien odpowiednią liczbę kopii przesłać radca prawny, czy sąd kseruje akt i wysyła oskarżonym?
Szanowna Pani,
kopie aktu oskarżenia przesyła sąd po jego przyjęciu do rozpoznania. Na podstawie Pani opisu zakładam jednak, że akt został zwrócony pewnie z powodu błędów formalnych i dlatego nie został Paniom przesłany. Dopiero po wyjaśnieniu tej kwestii w zażaleniu akt został przyjęty do dalszego rozpoznania przez sąd, który przesłał Paniom jego kopie. Bez zapoznania się całością akt nie mogę na 100% tego potwierdzić, ale zakładam że wszystko odbywa się w sposób prawidłowy.
Niestety niezależnie od tego czy akt skalda prokurator czy pokrzywdzony w na czas trwania postępowania będą Pani wymienione jako osoby oskarżone.