Pojęcie uszczerbek na zdrowiu powstało w celu ułatwienia oceny stopnia i rozmiaru obrażeń, doznanych przez osoby poszkodowane na skutek wypadków komunikacyjnych, wypadków przy pracy, błędów medycznych czy wszystkich innych nieszczęśliwych zdarzeń, które skutkują rozstrojem zdrowia osoby poszkodowanej.
W artykule opiszę:
- Co to jest uszczerbek na zdrowiu i jakie są jego rodzaje;
- Czym jest tabela uszczerbku na zdrowiu;
- Ile odszkodowania można dostać za 1% uszczerbku na zdrowiu;
- Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
Długotrwały i trwały uszczerbek na zdrowiu
Uszczerbek na zdrowiu dzielimy według prognoz poprawy stanu zdrowia osoby poszkodowanej na:
- Długotrwały uszczerbek na zdrowiu – to zgodnie z definicją naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności na okres powyżej 6 miesięcy, jednak rokujące poprawę. Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uznamy więc wszystkie schorzenia i urazy, których skutki osoba poszkodowana będzie odczuwać przez co najmniej 6 miesięcy, jednak ulegną one wyleczeniu lub dają szanse na wyleczenie, nawet jak terminu powrotu do sprawności nie da się jednoznacznie określić.
- Trwały uszczerbek na zdrowiu – a prawidłowo stały uszczerbek na zdrowiu, gdyż taka nazwa została mu nadana w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, to takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Stałym uszczerbkiem na zdrowiu określimy więc wszystkie schorzenia i urazy, które trwale upośledzają sprawność organizmu osoby poszkodowanej i nie da się ich wyleczyć według obecnej wiedzy i sztuki medycznej.
Lekki, średni bądź ciężki uszczerbek na zdrowiu kk
Uszczerbek na zdrowiu możemy też rozróżniać zgodnie z podziałem ustanowionym w kodeksie karnym na potrzeby postępowań sądowych. Zgodnie z treścią art. 156 i 157 kodeksu karnego wyróżniamy:
- Lekki uszczerbek na zdrowiu – czyli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni.
- Średni uszczerbek na zdrowiu – czyli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni, jednak nie będący ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. W praktyce będą to przede wszystkim złamania, które nie skutkują trwałym ograniczeniem sprawności osoby poszkodowanej.
- Ciężki uszczerbek na zdrowiu w świetle kodeksu karnego to uraz skutkujący pozbawieniem osoby poszkodowanej wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia lub wywołaniem u niej innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.
Ustalenie stopnia uszczerbku na zdrowiu zgodnie z kodeksem karnym wpływa przede wszystkim na grożącą sprawcy szkody odpowiedzialność karną, jednak nie ma bezpośredniego przełożenia na wysokość należnego osobie poszkodowanej odszkodowania. Co prawda w ramach postępowania karnego na rzecz osoby poszkodowanej może być zasądzona bezpośrednio od sprawcy szkody nawiązka, czyli częściowe odszkodowanie, jednak w praktyce ma ona głównie znaczenie symboliczne i nie odzwierciedla faktycznego rozmiaru doznanego uszczerbku na zdrowiu. Uzyskanie nawiązki w ramach postępowania karnego nie pozbawia też osoby poszkodowanej możliwości dochodzenia odpowiedniego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu od ubezpieczyciela czy przed sądem cywilnym.
Tabela uszczerbku na zdrowiu ZUS i PZU
Uszczerbek na zdrowiu zarówno trwały jak i długotrwały określa lekarz orzecznik na podstawie badania oraz analizy urazów i schorzeń dotyczących każdej części ciała osoby poszkodowanej.
Wytyczne w tym zakresie zostały sformułowane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.
Załącznikiem do tego rozporządzenia jest Tabela Oceny Procentowej Stałego lub Długotrwałego Uszczerbku na Zdrowiu, która zawiera spis urazów i schorzeń z podziałem na poszczególne części ciała oraz przypisanym im zakresem procentowego uszczerbku na zdrowiu.
Dla przykładu przedstawię poniżej wyciąg z kawałka tabeli uszczerbku na zdrowiu ZUS:
Uszkodzenia klatki piersiowej i ich następstwa:
- Blizny powłok klatki piersiowej ograniczające ruchomość klatki piersiowej – w zależności od stopnia ograniczenia ruchomości klatki piersiowej – 10-30%;
- Utrata gruczołu piersiowego w części lub w całości – 10-25%;
- Uszkodzenie przynajmniej 2 żeber (złamanie itp.):
- z obecnością zniekształceń klatki piersiowej i bez zmniejszenia pojemności życiowej płuc – 10%
- z obecnością zniekształceń klatki piersiowej i zmniejszenia pojemności życiowej płuc – w zależności od stopnia zmniejszenia pojemności życiowej – 15-25%
- Złamanie mostka ze zniekształceniami – 10%
- Zapalenie kości (przetoki) żeber lub mostka – 20%
- Uszkodzenia płuc i opłucnej (zrosty opłucnowe, uszkodzenia tkanki płucnej, ubytki tkanki płucnej, ciała obce itp.):
- bez niewydolności oddechowej – 10%
- z niewydolnością oddechową – w zależności od stopnia – 20-40%
- Uszkodzenia tkanki płucnej powikłane przetokami, ropniem płuc – w zależności od stopnia niewydolności oddechowej – 40-80%
- Uszkodzenie serca lub osierdzia:
- z wydolnym układem krążenia – 10%
- z objawami względnej wydolności układu krążenia – 30%
- z objawami niewydolności krążenia – w zależności od stopnia niewydolności – 40-90%
- Przepukliny przeponowe – w zależności od stopnia zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego, oddychania i krążenia – 20-40%
Oczywiście tabela uszczerbku na zdrowiu ZUS nie jest jedyną tabelą określającą uszczerbki na zdrowiu i poszczególne towarzystwa ubezpieczeń jak PZU, czy WARTA, itp. na potrzeby prowadzonych postępowań likwidacyjnych mogą posługiwać się własnymi tabelami, które jednak zazwyczaj w znacznym stopniu opierają się na tabeli uszczerbku na zdrowiu ZUS.
Tabela uszczerbku na zdrowiu ZUS jest jednak najważniejsza, gdyż to na niej opierają się biegli sądowi oceniając stopień procentowego uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej na potrzeby postępowania cywilnego toczącego się na skutek złożonego pozwu o odszkodowanie, zadośćuczynienie czy rentę.
Procentowy uszczerbek na zdrowiu
Rozmiar uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej określa się w procentach. Tabela uszczerbku na zdrowiu zawiera zakres procentowego uszczerbku dla poszczególnych urazów każdej części ludzkiego ciała.
Po przeprowadzonym badaniu osoby poszkodowanej oraz analizie dokumentacji medycznej z procesu leczenia, lekarz orzecznik określa procent uszczerbku na zdrowiu spowodowany wypadkiem komunikacyjnym czy błędem medycznym zgodnie zakresami wskazanymi w tabeli uszczerbku na zdrowiu.
Ustalone procenty uszczerbku na zdrowiu dla każdej części ciała osoby poszkodowanej sumują się, co daje procent uszczerbku na zdrowiu odniesiony przez osobę poszkodowaną w wyniku danego zdarzenia.
Dodatkowo, jeżeli osoba poszkodowana odniosła tak rozległe obrażenia, że do ich oceny niezbędni są lekarze różnych specjalizacji, każdy lekarz powinien zbadać pacjenta osobno, a następnie we własnym zakresie dokonać oceny procentowego uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej. Tak określone procentowe uszczerbki na zdrowiu również podlegają sumowaniu.
Ile za 1 procent uszczerbku na zdrowiu
Uszczerbek na zdrowiu jest głównym wyznacznikiem, który wpływa na wysokość przyznanych osobie poszkodowanej świadczeń odszkodowawczych, a przede wszystkim zadośćuczynienia.
W różnych postępowaniach procentowy uszczerbek na zdrowiu inaczej wpływa na wysokość należnego osobie poszkodowanej odszkodowania:
- w ramach odszkodowania z polisy NNW lub ubezpieczenia na życie 1% uszczerbku na zdrowiu zazwyczaj odpowiada kwocie równiej 1/100 sumy ubezpieczenia;
- w ramach odszkodowania z KRUS 1% uszczerbku na zdrowiu obecnie odpowiada kwocie odszkodowania w wysokości 1.033 zł;
- w ramach odszkodowania z ZUS 1% uszczerbku na zdrowiu obecnie odpowiada kwocie odszkodowania w wysokości 1.033 zł;
- w ramach postępowania likwidacyjnego z polisy OC 1% uszczerbku na zdrowiu odpowiada kwocie zadośćuczynienia w wysokości ok. 500 – 1.500 zł;
- w ramach postępowania przed sądem cywilnym o zadośćuczynienie z polisy OC, 1% uszczerbku na zdrowiu odpowiada kwocie w wysokości ok. 2.500 – 5.000 zł.
Oczywiście procentowy uszczerbek na zdrowiu to nie jedyna rzecz, która wpływa na wysokość zadośćuczynienia czy odszkodowania należnego osobie poszkodowanej. Znaczenie mają również:
- to czy uszczerbek na zdrowiu jest długotrwały czy stały;
- długość procesu leczenia i rehabilitacji;
- stopień sprawności i samodzielności osoby poszkodowanej;
- doznane urazy psychiczne;
- wpływ wypadku na życie i plany na przyszłość osoby poszkodowanej.
Dopiero całościowa ocena wszystkich okoliczności danej sprawy pozwala na wyliczenie należnych osobie poszkodowanej kwot odszkodowania i zadośćuczynienia za skutki wypadku komunikacyjnego, wypadku przy pracy, błędu medycznego czy innych nieszczęśliwych zdarzeń.
Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
W celu uzyskania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu należy wysłać zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeń odpowiedzialnego za szkodę na podstawie polisy OC. Zgłoszenie szkody należy sporządzić pisemnie i wskazać w nim:
- sprawcę szkody i nr polisy OC, z której odszkodowanie ma być wypłacone;
- kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia, których zapłaty domaga się osoba poszkodowana;
- zakres doznanych obrażeń, rozmiar uszczerbku na zdrowiu i dokumentację medyczną na jego potwierdzenie;
- poniesione koszty leczenia i rehabilitacji oraz faktury na ich potwierdzenie;
- nr rachunku bankowego na który mają być wypłacone przyznane kwoty odszkodowania.
Po otrzymaniu zgłoszenia szkody ubezpieczyciel powinien powołać komisję lekarską, która oceni rozmiar stałego uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej, a następnie wyda decyzję o przyznaniu odszkodowania za doznany uszczerbek na zdrowiu. Od decyzji ubezpieczyciela o wypłacie kwoty bezspornej należy złożyć odwołanie, gdyż praktycznie w każdym przypadku, jest to kwota znacząco zaniżona.
Jeżeli odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nie wpłynie na znaczące podwyższenie kwoty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu warto wnieść pozew o odszkodowanie do sądu cywilnego. W momencie przekazania sprawy odszkodowawczej na drogę postępowania sądowego zazwyczaj znaczącej zmianie ulega stanowisko ubezpieczyciela, który po otrzymaniu pozwu oferuje osobie poszkodowanej znacznie wyższe kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia.
Kiedy zgłosić uszczerbek na zdrowiu do PZU
Roszczenia związane z uszczerbkiem na zdrowiu najlepiej jest zgłosić jak najszybciej, nawet jeżeli proces leczenia osoby poszkodowanej jeszcze się nie zakończył. Proces likwidacji szkody dotyczącej uszczerbku na zdrowiu od jej zgłoszenia do czasu wydania przez sąd cywilny prawomocnego wyroku ustalającego wysokość odpowiedniego odszkodowania może wynosić nawet 2-3 lata, a pieniądze z odszkodowania są najbardziej potrzebne bezpośrednio po wypadku, gdyż wtedy mogą pomóc w przyspieszeniu lub usprawnieniu procesu leczenia i rehabilitacji.
Zgłoszone roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu można bez problemu modyfikować nie tylko w trakcie postępowania likwidacyjnego przed ubezpieczycielem, ale nawet w trakcie trwającego procesu sądowego w ramach rozszerzenia powództwa.
Granicę czasową do której można zgłosić roszczenia związane z uszczerbkiem na zdrowiu wyznaczają terminy przedawnienia roszczeń odszkodowawczych, które z kolei zależą od rodzaju zdarzenia, które spowodowało uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej i wynoszą:
- 20 lat od zdarzenia – jeżeli szkoda powstała w wyniku przestępstwa, np. wypadku komunikacyjnego, a sprawca został ukarany prawomocnym wyrokiem karnym;
- 10 lat od zdarzenia, jednak nie więcej niż 3 lata od dnia dowiedzenia się o osoby poszkodowanej o szkodzie, jeżeli szkoda powstała na skutek błędu medycznego;
- 3 lata od zdarzenia – jeżeli sprawca szkody nie został ukarany wyrokiem sądu karnego.
Jeżeli mają Państwo pytania związane z treścią artykułu lub znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji, serdecznie zapraszam do kontaktu:
- telefonicznie pod nr 607 223 420
- mailowo na adres michal.miller@eim.waw.pl
Adwokat Michał Miller
Artykuł został sprawdzony w 2023 roku i zostały naniesione odpowiednie poprawki. Dbamy o to, byś czytając treści - czytał tylko aktualne informacje
Szanowni Państwo,
zachęcam do komentowania powyższego artykułu lub zadawania dodatkowych pytań, które pojawią się w związku z jego lekturą.
Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w możliwie jak najkrótszym czasie.
Szanujemy prywatność naszych Czytelników, więc przy komentarzu nie pojawią się żadne Państwa dane w tym adres email.
W październiku 2022 r miałam wypadek w pracy z uszczerbkiem na zdrowiu. Ubezpieczyciel PZU nie wypłacił mi odszkodowania argumentując że to przyczyny wewnętrzne. Nie zapłacił za rehabilitację i leki tylko za operację w kwocie 256 zł za 2 dniowy pobyt w szpitalu i operację. Trzeba być pechowcem żeby mieć kolejny wypadek w pracy w czerwcu 2023 r. Ubezpieczyciel PZU także nie wypłacił odszkodowania argumentując tym że to żaden uszczerbek na zdrowiu bo już ta prawa noga była złamana wcześniej w 2015 r i uznano 2% uszczerbek na zdrowiu – złamany paliczek prawej stopy a obecnie złamane śródstopie też prawej stopy. Składałam 8 podań do ubezpieczyciela PZU i jedną skargę i także odmowa. Czy warto dalej walczyć? Nie mam siły a podkreślam że za odszkodowanie w 2015 roku dostałam marne 1300 zł i do chwili obecnej nie korzystałam z odszkodowań. Płace składki w PZU od 1998 r
Szanowna Pani,
domyślam się że stara się Pani uzyskać odszkodowanie z polisy pracowniczej albo na życie. To najgorsze rodzaje ubezpieczeń, z których bardzo trudno wywalczyć jakiekolwiek odszkodowanie.
Osobiście odradzam korzystanie z tego typu ubezpieczeń, gdyż w zdecydowanej większości przypadków są to zmarnowane pieniądze.
Jeżeli jednak doznała Pani wypadku w pracy to bardzo możliwe że uda się dla Pani uzyskać odszkodowanie za wypadek z ZUS lub z polisy OC pracodawcy.
Zachęcam do przesłania dokumentów związanych w wypadkiem na maila to sprawdzę czy ma Pani możliwość uzyskania odszkodowania z innej polisy.